fbpx
Македонија Страница 1787

Македонија

Нови намалени цени на горивата

Малопродажните цени на „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за 1 денар, а дизелот поевтинува за половина денар. Од полноќ, новата цени на „еуросупер БС“ изнесува 73 денари за еден литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува 75 денари за еден литар. Дизелот ќе...

Судски експерти од Велика Британија во посета на Македонија

Гости од Фондацијата „Слин“ од Лондон и од Комисијата за назначување судии во Англија и во Велс, престојуваат во дводневна официјална посета на Академијата за судии и за јавни обвинители „Павел Шатев“. Во текот на посетата, ќе се реализира советување, што ќе се одржи во...

Јанкуловска и Чавков на 83. Генерално собрание на Интерпол

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, ќе учествуваат на 83. Генерално собрание на Интерпол во Монако.

Претседателот Иванов на „Спортски бон-тон“

Целта на проектот е да се промовира Спортски Бон -Тон како модел на интегрирање на децата од школска возраст во системот на спортување, дружење, играње
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на спортско-културната манифестација во општина Свети Николе, како покровител на проектот „Традиционални спортски игри (Спортски бон-тон)“. Проектот „Традиционални спортски игри (Спортски бон-тон)“ се реализира преку спортско-културни манифестации во општините Велес, Карпош, Маврово-Ростуше, Ново Село, Охрид и...

Промоција на „Еко-пакет Македонија“

Од учебната 2014/2015 година по првпат проектот Еко пакет ќе се реализира и во Македонија
Промотивен ден на проектот „Еко-пакет Македонија“, денеска ќе се одржи во Скопје, во организација на Асоцијацијата за едукација, консалтинг и комуникација ОХО. Проектот се реализира веќе девет години во мрежата на еко-училишта во Словенија, Хрватска и во Србија. Од учебната 2014/2015 година првпат проектот „Еко-пакет“ ќе...

Учениците во Кичево на протест поради ладните училишта

Повеќе од 1.000 ученици од основните училиште „Кузман Jосифоски-Питу“ и „Д-р Владимир Полежиноњски“ во Кичево одбиваат да следат настава поради ладните простории. Според информациите, во училиштата нема пари за нафта за парното греење, а поради застарени долгови сметките се блокирани. Поради ова, советот на родители од основното училиште...

Сончево и суво време

Во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Претпладне, во котлините ќе има магла и ниска облачност. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 10 до 16 степени. Во Скопје ќе преовладува слично време, со температура до 13...

Намалени цените на 589 лекови

Намалена цената на лекови кои се купуваат во апетка, како и лековите за болничка употреба
Намалени се цените на вкупно 589 генерички лекови и оригинатори (иновативни лекови), од кои 434 ќе бидат малопродажни цени. Ова шесто по ред намалување на 228 малопродажни цени на генерички лекови и на 206 иновативни лекови и оригинатори, почна да важи од 1 ноември...

Владина делегација ќе брка инвеститори во САД

Владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска во наредните неколку денови ќе биде во работна посета на Њујорк и на повеќе други градови во САД, за да ги презентира можностите за отворање бизнис во Македонија. Економската посета почнува денеска попладне по американско време, со...

Пеплосана црквата „Св. Спас“ во Владимирово

Стари икони, олтар изработен во Света Гора, црковни книги и реквизити кои се непроценливо богатство изгореа во вчерашната огнената стихија која за само еден час ја пеплоса црквата „Свети Спас“ во беровското село Владимирово. Штетата е огромна. Во пожарот изгоре стар и вреден иконостас кој е...

Миле Јанакиески во работна посета на Прилеп

Министерот за транспорт и врски во работна посета
Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска ќе ја посети општина Прилеп. Јанакиески ќе присуствува на доделување решенија за легализација на бесправно изградени објекти.

Наутро магла, попладне сонце

Времето претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно, со појава на ниска облачност и на утринска магла по котлините и во речните долини. Попладне, облачноста насекаде ќе се намали. Утринската температура ќе се движи од минус три до пет, а дневната од 11 до...

Иванов се обрати на средбата на Европската група

Претседателот Ѓорге Иванов се обрати на вчерашната средба на 38. Европска група на Трилатералната комисија во Белград. Тој се осврнал на проблемите со кои се соочува Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО, селективниот пристап и двојните стандарди кон Македонија, толерирањето на непочитувањето на...

Доделени првите 200 решенија за еднократен отпис на долговите

Во Велес се доделија 53 решенија за отпис на долгови
Најранливата категорија граѓани денеска ги добија првите 200 решенија за отпис на долгови во повеќе градови низ Македонија. Минстерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, и министерот за финансии, Зоран Ставрески, во Велес им ги врачија решенијата на 53 лица од вкупно 1.206...

Италијанците реставрираат верски објекти за зајакнување на меѓуетничките односи во Македонија

Црква среде муслиманска населба и џамија среде населба со Македонци, вакви два објекта во моментов се реставрираат во нашата земја со поддршка на Италијанската организација за маѓународна соработка „Југ-југ“, во рамките на проектот „Обновувајќи го нашето минато, ја градиме нашата иднина“. Оваа недела битолскиот Завод...

Иванов на средба на Европската група на Трилатералната комисијa во Белград

Скопје - Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе учествува на 38. средба на Европската група на Трилатералната комисијa, која ќе се одржи во Белград. Според протоколот, тој треба да оствари средба и со српскиот премиер Александар Вучиќ. Иванов ќе се обрати и пред најголемите светски и европски...

На зградата на Владата било стрелано од ракетен фрлач?!

Во зградата на Владата, најверојатно, било стрелано од ракетен фрлач РПГ, а напаѓачите биле вешти во ракување со ваков тип оружје, оти со него не може да управува секој, пишува„Утрински весник“ повикувајќи се на толкувања на професионални војници по инцидентот кога два проектила завршија во...

Француски лаборатории ја потврдија листеријата во Македонија

Листеријата потврдена кај македонски производител на сувомеснати производи
Сечканиот вакумиран свински врат на „Екстра меин“ е причина за десет заболени од листерија, од кои пет починаа, потврдија двете француски референтни лаборатории, препорачани од СЗО, соопштија денеска од Министерството за здравство. Резултатите ќе бидат доставени и до Јавното обвинителство за понатамошна постапка, со оглед...

„Студентски пленум“ ги повика студените на собир пред ректорот на УКИМ

„Студентски пленум“, студентска иницијатива за одбрана на правата на студентите, денеска ги повика студентите на собир пред Ректоратот на УКИМ. Како што информираа, целта на собирот е да се направи притисок за прашањето за екстерното тестирање да се најде на дневниот ред на заседанието на...

Денеска средба Иванов-Николиќ

Средба на македонскиот и српскиот пртседател во Белград
Разликите околу некои прашања не смеат да бидат пречка за зајакнување на соработката на двете држави. Односите меѓу Македонија и Србија се на исклучително високо ниво, соопштија од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов во пресрет на средбата со неговиот српски домаќин, Томислав Николиќ, денеска во...

Историски момент за НАСА: Вселенско летало удри во астероид и го смени неговиот правец

Мисијата „Дарт“ на Американската вселенска агенција (НАСА) успешно удри во астероид со цел да тестира системот за одбрана на планетата Земја. Вселенско летало на НАСА удри во астероид со неверојатна...