fbpx
Македонија Страница 1764

Македонија

Жерновски: Опозицијата е сплотена како никогаш досега

Никакви притисоци нема да нè поколебаат, подготвени сме да одиме до крај. Финалната цел е Груевски да си замине за доброто на Македонија, порача на трибината во Крива Паланка лидерот на ЛДП, Андреј Жерновски, и рече дека „бомбата“ ќе биде во народот, кој ќе ја испрати пораката...

Нема напредок во преговорите за името

Амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок кон решение на спорот за името во разговорите што се водеа со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. На средбата, која се одржа во зградата на Обединетите нации во Њујорк, посредникот Нимиц не дал нов предлог за решавање на...

Времето денеска, облачно со дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно, со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 13 Целзиусови степени, а дневната од 13 до 17 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно, со...

Поповски – Хан: ЕУ ќе преземе поактивна улога околу името

Новoименуваниот комесар за претпристапни преговори на Европска Унија (ЕУ), Јоханес Хан, најави дека лично ќе се погрижи околу проблемот за името што го имаат Грција и Македонија. На средбата со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, се разговарало за „извештајот за напредок и...

Отровни производи завршувале на македонските трпези

Вкупно 42 прехранбени производи со потекло од Македонија, полни со пестициди, канцерогени материи и со опасни бактерии, биле откриени во земјите на ЕУ во последните години, јавува „Нова“. Околу 40 производи опасни по здравјето на граѓаните, пак, биле увезени од други земји во Македонија....

Фондот нема да го покрие лекувањето на Тамара Димовска

Фондот за здравство нема да ги покрие трошоците за лекување во странство на малата Тамара Димовска од Велес, на која ѝ се заканува траен инвалидитет, јави „Телма“. Тамара имала метална шипка која ѝ била прикачена за ’рбетот и ја одржувала исправена, но таа станала прекуса...

Отворена првата градинка во Дојран

Првата градинка во Дојран е со капацитет за згрижување на 50 деца
Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, и градоначалнкот на Дојран, Борче Стамов, ја отворија првата градинка во Дојран која ќе згрижува деца од целата општина. Градинката „Кокиче“ има можност за згрижување до 50 деца, а моментално половина од капцитетот е веќе исполнет. Засега...

(ВИДЕО) Полицијата го бркала осомничениот убиец по гробиштата во Кавадарци

Од МВР денеска излегоа со официјални детали од апсењето на осомничениот за трикратното убиство во Кавадарци. Како што информираат оттаму, 40-годишниот Т.С. бил уапсен вчера, околу 11.30 часот, по бркотница со полицијата на градските гробишта и низ околните улици во Кавадарци. По речиси дводневна потрага и...

Пуштени во употреба игралишта во Карбинци и во Штип

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, и заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски, денеска предадоа во употреба повеќенаменски игралишта во општините Карбинци и Штип. Во придружба на градоначалникот на општина Карбинци, Зоран Минов, прво во употреба беше пуштено повеќенаменското...

Попис во Македонија нема ни догодина

Во нацрт-буџетот за наредната година нема предвидено пари за попис. Ниту во ставката на Државниот завод за статистика (ДЗС) ниту, пак, кај Државната изборна комисија(ДИК), кои, според некои шпекулации, би можеле да го спроведат пописот. Во нацрт-буџетот за  2015 година за ДЗС предвидени се...

Јакимовски: СДСМ е единствена партија во Европа која се финасира со задолжување

Еден од начините за финансирање е со кредитно задолжување, реагираат од Општина Карпош на прес-конференцијата на СДСМ на која обвинија дека Општината ќе се задолжи за нови 2,5 милиони евра. - Кога станав градоначалник во 2009 година, Општина Карпош имаше два кредити од речиси еден милион евра,...

СДСМ: Стевчо Јакимовски ќе ги задолжи граѓаните за нови 2,5 милиони евра

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, на денешната седница на Советот предлага да се донесе одлука за долгорочно задолжување на Општината за нови 2,5 милиони евра. Ова ново задолжување со кредит од 2,5 милиони евра ќе треба да го враќаме ние, граѓаните на Карпош,...

Привремен сообраќаен режим пред Македонскиот народен театар

Улицата пред објектот на МНТ ќе биде затворена од 17 до 22 часот
Утре, во периодот од од 17 до 22 часот, на улицата Иљо Војвода бб, пред објектот на Македонски народен театар, ќе се воведе привремен сообраќаен режим, а дел од улицата ќе биде затворен за сообраќај, известуваат од Град Скопје. Привремениот сообраќаен режим по улицата Иљо...

Хан: Можеби треба да видиме поинаков пристап за спорот за името

По 20 години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап, изјави за „Радио Слободна Европа“ новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, во врска со спорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој, според Хан, влијае врз понатамошното...

Почна регистрацијата на сурогат-мајки

Денеска во Министерството за здравство почна постапката за пријавување во регистарот за гестациски носители, со што почна да се реализира проектот за сурогат-мајчинство во Македонија. Министерството ќе води и регистар на брачни двојки кои се заинтересирани за оваа постапка. Сурогат-мајки може да бидат жени постари од 25...

Американ колеџ со договор за соработка со Мастрихт школата

Договор за соработка со Мастрихт школата за менаџмент потпиша денеска Американ колеџ од Скопје со што стана првата високообразовна институција во земјава со воведување на МБА програмата. Таа е рангирана помеѓу првите 100 во светот по Шангајската листа и како глобален проект се спроведува во уште...

Поднесено обвинение за убиството на матурантот во Ѓорче Петров

Јавното обвинителство покрена обвинение против осомничениот за убиството на матурантот Ангел Петковски, што се случи кон средината на мај годинава, во населбата Ѓорче Петров. Според обвинителниот акт, осомничениот се товари за две кривични дела, тешка кражба и убиство со умисла. Соопштението од јавното обвинителство ви го...

Семејното насилство се храни од бавноста и нереагирањето на институциите

Четири убиства, од кои едно двократно и едно трикратно, на кои им претходело семејно насилство, се случиле од мај до ноември годинава, што е алармантната бројка која укажува на нефункционалноста на системот за заштита, реагираат од Националната мрежа против насилство врз жени и семејно...

СДСМ: Зошто полицијата дозволи да бидат одземени три човечки животи

Тројно убиство во Кавадарци е класичен пример дека системот што треба да спречи насилство, не функционира. Институциите должни да ги заштитат граѓаните, целосно потфрлија. Сторителот на убиството бил пријавуван неколкупати во полиција и во центрите за социјални работи! Зошто полицијата и центрите за социјална...

Нимиц вчера на одделни, а денеска на заедничка средба со Наумовски и со Василакис

Одделни средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, имал синоќа во Њујорк посредникот во спорот за името Метју Нимиц. Денеска, пак, во 16 часот по македонско време, тој ќе има заедничка средба со двајцата дипломати.  

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...