fbpx
Македонија Страница 1752

Македонија

(ФОТОГРАФИИ) Претседателот Иванов на „Спортски бон-тон“ во Свети Николе

Целта на проектот е промовирање на Спортски Бон-Тон како модел на интегрирање на децата од училишна возраст
Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска присуствуваше на спортско-културната манифестација „Традиционални спортски игри - Спортски бон-тон“ што се одржа во Свети Николе. Целта на проектот е промовирање на „Спортски бон-тон“ како модел на интегрирање на децата од училишна возраст, во системот на спортување,...

Оглас за економски промотори во САД

Македонската влада отвори јавен повик за пројавување интерес за економски промотори. Се бараат високо-образовани и способни кадри, со релевантно искуство. Потребни се економски промотори во Њу Џерси, Конектикат, Далас и во Хјустон и еден во Минеаполис. Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република...

Меѓународната унија на нотарите е против владините измени

И Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат
Меѓународната унија на нотарите со седиште во Рим е против предлогот за измена на Законот за нотаријат и официјално со писмо реагира до премиерот Никола Груевски и до министерот за правда, Аднан Јашари. Во реакцијата е наведено дека од унијата се загрижени за најавените...

Наскоро директни летови од Охрид кон европски метрополи

Еден милион услужени патници за 9 месеци е успех на сите учесници во авиосообраќајот, посочи денеска Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски. Од концесионирањето во 2010 година бројот на патници е зголемен за 66 проценти. Министерот Јанакиески најави дека наскоро ќе биде објавен повик за нова...

Жерновски: Не може неколку поединци да ја држат во заложништво целата опозиција

На средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс, градоначалникот на Општина Центар и лидер на ЛДП, Андреј Жерновски, денеска изразил загриженост за стратегијата на Владата секогаш да нуди настани што ќе го одвлечат вниманието на јавноста од она што нејзе ù се случува. - Јас ја кажав мојата...

Германски подарок за Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје

Германската фирма „Киблер“ и Германското сојузно министерство за економска и развојна соработка од Бон, на Одделот за конфекциска техника на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје ќе му подарат единаесет индустриски машини за шиење и додатен прибор. Донацијата е во вредност од 7.500 евра, а ќе биде предадена...

Ибраимоски: Секој невработен до 29 години да добива по 100 евра

На секое невработено лице, или, како што вели власта, на секое лице кое активно бара работа, до наполнување на 29 години, да му се исплаќа по 100 евра во денарска противвредност секој месец сè до неговото вработување, односно до наполнување 29 години, предлага Самка...

Венизелос: Да не ни вршат притисок за името поради економската криза

Венизелос пишува дека грчката криза коинцидирала со поширока криза во ЕУ
Стратегиски приоритет на грчката надворешна и одбранбена политика е да не се искористи економската криза за да се изврши притисок врз Грција за националните прашања, меѓу кои и спорот за името, пишува министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, во авторски текст за...

МЗД: ФЗОМ да го повлече новиот предлог за породилното боледување

ФЗОМ да го повлече предлогот исплатата на породилното боледување да ја врши фирмата и да преземе мерки преку кои на жените ќе им го обезбеди правото на надомест поради бременост и раѓање од државата, без досегашните доцнења, бараат од Мрежата за заштита од дискриминација. Тие...

Нови намалени цени на горивата

Малопродажните цени на „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се намалуваат за 1 денар, а дизелот поевтинува за половина денар. Од полноќ, новата цени на „еуросупер БС“ изнесува 73 денари за еден литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува 75 денари за еден литар. Дизелот ќе...

Судски експерти од Велика Британија во посета на Македонија

Гости од Фондацијата „Слин“ од Лондон и од Комисијата за назначување судии во Англија и во Велс, престојуваат во дводневна официјална посета на Академијата за судии и за јавни обвинители „Павел Шатев“. Во текот на посетата, ќе се реализира советување, што ќе се одржи во...

Јанкуловска и Чавков на 83. Генерално собрание на Интерпол

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, ќе учествуваат на 83. Генерално собрание на Интерпол во Монако.

Претседателот Иванов на „Спортски бон-тон“

Целта на проектот е да се промовира Спортски Бон -Тон како модел на интегрирање на децата од школска возраст во системот на спортување, дружење, играње
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на спортско-културната манифестација во општина Свети Николе, како покровител на проектот „Традиционални спортски игри (Спортски бон-тон)“. Проектот „Традиционални спортски игри (Спортски бон-тон)“ се реализира преку спортско-културни манифестации во општините Велес, Карпош, Маврово-Ростуше, Ново Село, Охрид и...

Промоција на „Еко-пакет Македонија“

Од учебната 2014/2015 година по првпат проектот Еко пакет ќе се реализира и во Македонија
Промотивен ден на проектот „Еко-пакет Македонија“, денеска ќе се одржи во Скопје, во организација на Асоцијацијата за едукација, консалтинг и комуникација ОХО. Проектот се реализира веќе девет години во мрежата на еко-училишта во Словенија, Хрватска и во Србија. Од учебната 2014/2015 година првпат проектот „Еко-пакет“ ќе...

Учениците во Кичево на протест поради ладните училишта

Повеќе од 1.000 ученици од основните училиште „Кузман Jосифоски-Питу“ и „Д-р Владимир Полежиноњски“ во Кичево одбиваат да следат настава поради ладните простории. Според информациите, во училиштата нема пари за нафта за парното греење, а поради застарени долгови сметките се блокирани. Поради ова, советот на родители од основното училиште...

Сончево и суво време

Во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Претпладне, во котлините ќе има магла и ниска облачност. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од 10 до 16 степени. Во Скопје ќе преовладува слично време, со температура до 13...

Намалени цените на 589 лекови

Намалена цената на лекови кои се купуваат во апетка, како и лековите за болничка употреба
Намалени се цените на вкупно 589 генерички лекови и оригинатори (иновативни лекови), од кои 434 ќе бидат малопродажни цени. Ова шесто по ред намалување на 228 малопродажни цени на генерички лекови и на 206 иновативни лекови и оригинатори, почна да важи од 1 ноември...

Владина делегација ќе брка инвеститори во САД

Владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска во наредните неколку денови ќе биде во работна посета на Њујорк и на повеќе други градови во САД, за да ги презентира можностите за отворање бизнис во Македонија. Економската посета почнува денеска попладне по американско време, со...

Пеплосана црквата „Св. Спас“ во Владимирово

Стари икони, олтар изработен во Света Гора, црковни книги и реквизити кои се непроценливо богатство изгореа во вчерашната огнената стихија која за само еден час ја пеплоса црквата „Свети Спас“ во беровското село Владимирово. Штетата е огромна. Во пожарот изгоре стар и вреден иконостас кој е...

Миле Јанакиески во работна посета на Прилеп

Министерот за транспорт и врски во работна посета
Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска ќе ја посети општина Прилеп. Јанакиески ќе присуствува на доделување решенија за легализација на бесправно изградени објекти.

Македонскиот државен врв даде согласност за прием на Финска и Шведска во НАТО

Како земја-членка на НАТО, Владата на Република Северна Македонија на вчерашната вонредна седница ја донесе одлуката да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески,...