Ахмети: Зa ДУИ е прифатливо претседателот да се избира во Собранието

Претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ) вчера во интервју за ТВ 21 изјави дека за неговата партија е прифатливо претседателот на државата да...

Умерено облачно време со умерен до засилен ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде умерено облачно. Ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северен правец. Утринската температура се движеше од -2 до...

Во говорот на Груби за Река има елементи на говор на омраза и е против...

Говорот на пратеникот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Артан Груби на митингот во Чаир, според активистите за човекови права, претставува говор на омраза...

Анализа: Зголемен е интензитетот на лажни и изнасилени скандали и афери пред изборите

Како наближуваат претседателските избори во Република Северна Македонија, така кампањата се заострува и тоа на начин што се зголемува бројот на пласирани дезинформации во...

Итната помош доби 12 нови возила – 6 од нив се за Скопје

Министерство за здравство информираше дека капацитетот на Итната помош е зајакат со 12 нови возила. „Возилата се опремени со најсовремена медицинска опрема. Шест од вкупно...

Анкета: Граѓаните и натаму се многу незадоволни од работата на јавната администрација

Дури 44,4 отсто испитаници во новата анкета на Фондацијата Отворено општество - Македонија (ФООМ) и на „ЕвроТинк“ - Центар за европски стратегии, како лоша...

Владата за извештајот на „Репортери без граници“: Отвореноста и транспарентноста даваат резултати

Владата го поздрави напредокот на земјата на листата на медиумски слободи што секоја година ја прави организацијата „Репортери без граници“. „По стагнацијата и падот на...

Скок од 14 места за Македонија на индексот за слобода на медиумите (инфографик)

Нашата земја е на 95-то место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на „Репортери без граници“ (РСФ), скокајќи 14 места во однос...

Вкупно 200.000 тони отпад што може да се рециклира завршува на депониите

Во земјава во текот на една година се создаваат 700.000 тони отпад, од кои 10 отсто завршува во скопската депонија „Дрисла“. Од вкупниот отпад...

„ЕЛЕМ турс“ се надева дека до крајот на месецот ќе се отвори тендерот за...

„ЕЛЕМ турс“ најави дека отворањето на тендерот за компанијата што ќе ја спроведе анализата за Попова Шапка е во тек и се очекува да...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН