fbpx
. Со своите ставови и сфаќања за одредени теми никого не оставаше рамнодушен

Избор од поезијата на академик Гане Тодоровски

Во издание на „Матица македонска“ од Скопје, излезе од печат избор од поезијата на академик Гане Тодоровски под наслов „Биографија“. Со публикувањето на ова...
Публиката ќе може да ги види креациите на Ненад Секирарски и Александар Рашковиќ

Од „ала франга“ до современа мода во Музеј на македонската борба

На 6 ноември (четврток), со почеток во 19 часот, во фоајето на Музејот на македонската борба, ќе се одржи модна ревија под наслов „Модните...
„Историја на Чешка“ е објавена деновиве, во издание на „Македоника литера“ и на „Македонска реч“

Промоција на книгата „Историја на Чешка“

Промоција на книгата „Историја на Чешка“ од Јан Рихлик, Владимир Пенчев и од Новица Велјановски ќе се случи денеска во Младинскиот културен центар во...

Современа семејна куќа во Сиднеј

Австралиската архитектонска компанија „Тони Овен партнерс“ развила и имплементирала оригинален дизајн на модерна семејна куќа, која има неверојатен поглед на сиднејската „Опера хаус“ и...
Со „чекорници“ во централното градско подрачје

Во центарот на Скопје парада на Градскиот дувачки оркестар

Денеска во 11 часот, Градскиот дувачки оркестар ќе одржи параден концерт со „чекорници“. Оркестарот ќе се движи од централното градско подрачје, односно од Музејот...

Битолчани подготвени за музиката на Галијано и на „Тангарија квартет“

Ричард Галијано, францускиот виртуоз на хармоника, и светски познатиот „Тангарија квартет“ од Франција се ѕвездите на шестиот по ред „Фестивал на музика од светот“ во...
Почесни гости на фестивалот се Неда Речки, Озрен Божановиќ, Драгослав Мирковиќ, Зоран Ѓорѓевиќ, Марија Јовановски и Сашо Ило

Меѓународен фестивал на фотографија во Куманово

Со изложба на минијатури од фотографии наградени на меѓународни изложби, денеска во Куманово ќе биде отворен првиот фестивал на фотографија „Малински фото-фестивал“. Фестивалот е во...
Промоцијата на книгата се одржа во новинската агенција БТА

„Зло време“ од Раде Силјан промовирана во Софија

Во прес-центарот на Бугарската телеграфска агенција - БТА во Софија, на 30 октомври 2014 година, пред стотина присутни писатели, преведувачи и новинари, беше промовирана...
Пијанистот Тодор Светиев доби Златна лира за животно дело

Доделена „Златна лира“ за животно дело и за врвни музички достигнувања

Советот за музички уметници на Македонија им додели „Златна лира“ за врвни музички достигнувања на диригентот Саша Николовски – Ѓумар и за животно дело - на пијанистот...

Раде Шербеџија ќе снима филм за Скопје

Култен филм ќе добие Скопје, најавува екипата од филмскиот проект „Ослободување на Скопје“, кој ќе почне да се снима утре, во Велес. Филмот, како...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ