Добитниците на најдобар краток расказ на годинашниот конкурс на весникот „Нова Македонија“

„Нова Македонија“ ги додели наградите за краток расказ

Најдобар краток расказ на годинешниот конкурс на весникот „Нова Македонија“ е „Зелен клукајдрвец“ на Милован Стефановски. Втора награда на анонимниот конкурс доби Петре Димевски...
За својата дејност добитник е на голем број стручни и општествени признанија

Почина композиторот Сотир Голабовски

По долго боледување, денеска почина истакнатиот македонски композитор, музиколог и музички педагог Сотир Голабовски, соопшти Сојузот на композитори на Македонија. Тој оствари значаен творечки композиторски...
Стиховите на Василевски од македонски на шпански јазик се во превод на Марија Бежановска и Роса Енрике

Плакета со стихови на македонски и на шпански на поетот Василевски во Барселона

Во Барселона, деновиве, на македонски и на шпански јазик, е објавена плакета со стихови на македонскиот поет и академик Ристо Василевски. Плакетата, како што соопшти...
Одлуката ја донесе жири комисијата во состав Александар Ивановски претседател и членовите Јордан Витанов и Едмонд Сотир

Александар Ѓеоргиев, добитник на наградата „Петре Прличко“

Александар Ѓеоргиев, актер на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов - Џинот“, е добитник на наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2014 година,...

СДСМ: Да се објават резултатите од конкурсот за превод на македонски книги

СДСМ бара Министерството за култура да ги објави резултатите од конкурсот за превод на македонска литература на странски јазици. Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата...
Целта на настанот беше да се развие јавната свест за селектирање и рециклирање на отпадни батерии и отпадни мобилни телефони

Проектот „Гоу грин“ собра повеќе од 10.000 отпадни батерии

Музичко-едукативниот настан „Празнење батерии“, кој беше дел од проектот „Гоу грин“ во клубот „Хавана“ на 24 октомври, го посетиле повеќе од 2.000 млади. Целта на...
Во заедничкото дело на тројцата автори застапени се шеесет песни

Промоција на книгата „Збор за зборот“ од Златко Жоглев, Данилеа Трајковска и од Гордана...

Во мултимедијалниот културен центар „Матица екслузив“ од Скопје, на 6 ноември (четврток) 2014 година, ќе се одржи промоција на поетската книга „Збор за зборот“ од...
. Со своите ставови и сфаќања за одредени теми никого не оставаше рамнодушен

Избор од поезијата на академик Гане Тодоровски

Во издание на „Матица македонска“ од Скопје, излезе од печат избор од поезијата на академик Гане Тодоровски под наслов „Биографија“. Со публикувањето на ова...
Публиката ќе може да ги види креациите на Ненад Секирарски и Александар Рашковиќ

Од „ала франга“ до современа мода во Музеј на македонската борба

На 6 ноември (четврток), со почеток во 19 часот, во фоајето на Музејот на македонската борба, ќе се одржи модна ревија под наслов „Модните...
„Историја на Чешка“ е објавена деновиве, во издание на „Македоника литера“ и на „Македонска реч“

Промоција на книгата „Историја на Чешка“

Промоција на книгата „Историја на Чешка“ од Јан Рихлик, Владимир Пенчев и од Новица Велјановски ќе се случи денеска во Младинскиот културен центар во...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН