Денови на македонското културно наследство од 9 до 11 ноември во Азербејџан

Манифестацијата Денови на македонското културно наследство ќе се одржува од 9 до 11 ноември во главниот град на Азербејџан, Баку, и во градот познат...

Списанието „Стожер“ на веб-страницата на ДПМ

Новиот број на книжевната ревија „Стожер“ е поставен на веб-страницата на Друштвото на писателите на Македонија, www.dpm-pisateli.mk. „Со ова, љубителите на литературата го добиваат во...

Биенале на фотографија

В среда, 12 ноември, во галеријата Чифте амам, се отвора четиринаесеттото меѓународно биенале на фотографската уметност „Фотомедија“, во организација на Фотоклуб „Елема“ од Скопје. ФК...

„Магичен глас“ за најмладите

Во сабота во 12 часот, во Македонска опера и балет, Македонската филхармонија ќе го одржи првиот концерт од циклусот „Детски симфониски концерти“ во новата...

Аудиција за новиот филм на Теона Митевска

Јавен повик за аудиција за новиот филм на Теона С. Митевска објави продукцијата „Сестри и брат Митевски“. Филмот е  со работен наслов „Кога денот...

„Со читање до лидерство“ во Детскиот креативен центар

Денеска во Детскиот креативен центар при МКЦ – Скопје се организира заедничко читање сликовници. Проектот е на УСАИД и е наречен „Со читање до...

Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ – Битола со 10 награди се врати...

Десет награди на интернационалниот ликовен фестивал за деца и за младинци, што синоќа заврши во финскиот град Хивинка, освои Детското ликовно студио „Св. Кирил и...

Галијано ја крена Битола на нозе

Ричард Галијано, виртуозот на хармоника, синоќа ѝ приреди вистинско задоволство на публика во Центарот за култура во Битола, отворајќи го „Фестивалот на музика од...

Промоција на „Вистинска вода“ од Владимир Мартиновски

На 10 ноември (понеделник), во галеријата на МКЦ, со почеток во 20 часот, ќе биде промовирана поетската книга „Вистинска вода“ на Владимир Мартиновски во...

Александар Поповски, кандидат за директор на Загрепскиот театар за млади

Македонскиот режисер Александар Поповски конкурирал за директор на Загрепскиот театар за млади, пишуваат хрватските медиуми. Според нив, на почетокот на ноември истекол и рокот...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН