fbpx

(ФОТО) Пратениците од власта одат на „Проверено“

На седницата на Собранието наменета за пратенички прашања, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се потсетуваа што сè Владата има напрвено досега. Имено, тие ја читаа новата програма „Проверено“,...

Животот стана најевтина стока: Десет убиства за седум месеци

Последните случаи на убиства, вчерашното во Злетово и тоа пред неколку недели во Кавадраци, по својата зачестеност и по бројот на жртви, алармираат и...

Државата ќе „наметнува“ социјализација, родителите и наставниците ќе свиркаат

Министерството за образование и наука вчера информираше дека во тек е реализацијата на проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“, која има цел...

Пратеник ја обвини Анкара дека ги подгрева поделбите во Македонија со нова политичка партија...

Пратеник од Партијата на националистичкото движење (ПНД) ја обвини турската влада дека ги подгрева поделбите меѓу Турците во Македонија со тоа што дозволува во...
Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата

Заев за „Мета“: Што сакате? Преговори нема и нема да има!

Нема никакви преговори помеѓу власта и опозицијата, тврди во изјава за агенцијата „Мета“, Зоран Заев, лидер на СДСМ. - Што сакате да направите? СДСМ повеќепати...

Работодавците предупредуваат: Со новите придонеси ќе се поттикне плаќање во кеш

Развивање на сивата економија, отпуштање вработени, исплаќање хонорари пониски од минималната плата, се последиците што здруженијата на работодавци во Македонија ги очекуваат откако ќе се...

Само тројца во притвор од 14 приведени во акцијата „Јагула“

Најголемиот дел од осомничените што вчера беа приведени во полициската акција „Јагула“ во Охрид, се пуштени да се бранат од слобода. Во текот на вчерашниот...

Петрески и соработниците лапнале милиони евра во коруптивни зделки (ВИДЕО)

Истрагата на полицијата за случајот „Јагула“, како што информираат од МВР, открила сложена мрежа на коруптивни зделки поврзани со постапки за јавни набавки, за...

Во „Јагула“ приведени 14 лица како соработници на Петрески, по двајца се трага

Во акцијата на МВР, со оперативно име „Јагула“, приведени се 14 лица, а по две се трага за криминални дејства со кои му нанеле штета...

Приведениот градоначалник подолг период под лупа на истражните органи

Покрај поранешниот градоначалник, во денешната полициска акција во Охрид приведени се и негови блиски соработници од општината, меѓу кои имало и жени, како и...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ