fbpx

Владата побара писмено да ѝ се достават предлози за реформи во образованието

Владата на Република Македонија денеска ги повика универзитетите да достават предлози за реформи во високото образование. „Владата на Република Македонија денеска упатува уште еден повик...

ЕУ со телевизиски канал ќе се бори против пропагандата на Путин

ЕУ разгледува можност за европски ТВ-канал „против пропагандата на Путин“, обзнани популарната веб-страница „Базфид“ во интервју со летонскиот министер за надворешни работи, непосредно пред...

Брисел ѝ порача на Атина: Членството во еврозоната е неотповикливо

Тензијата и во институциите и во поголемите престолнини на Европска Унија се зголемува како што се ближат изборите во Грција, каде главниот фаворит е Алексис...

Сите се налепија на две недели стара изјава на Алфеев за спорот МПЦ-ОА –...

Изјавата во која митрополитот на руската православна црква Иларион Алфеев зборува за спорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ и понудата за посредништво од страна на...

Бурен образовен викенд, со можности за повремени валканици

Предложените измени во законите за високо образование, викендов предизвикаа вистинско невреме, какво во јануари - кој обично е „мртов“ месец - во македонското образование...

Дождот го намали загадувањето, Скопје дише послободно

Дождот, кој денеска претпладне паѓаше во Скопје, го намали загадувањето на градот. Ако вчера загадувањето со ПМ10-честички изнесуваше 372 микрограми на еден кубен метар, што беше...

Скопје, Кичево и Тетово повторно се задушуваат, воздухот е седумпати позагаден од дозволеното

Во 15 часот, загадувањето во Скопје со ПМ10-честички изнесува 372 микрограми на еден кубен метар, што е речиси седумпати повеќе од дозвелените 50 микрограми. Голема концентрација со овие честички...

Спојувањето празници е македонски изум

Скопје изгледа празно иако петок е работен ден. Пред Нова година од Министерството за труд и социјална политика соопштија дека празниците, како што се четврток (1...

„Линк медиа плус“, фирма за златни лопати, тендери и за лампиони

Новогодишно украсување улици, наводнување жардиниери, изработка на репрезентативен новогодишен материјал, изработка на контролни маркици - етикети,  набавка на спортска опрема и на спортски маици, хортикултурно...

Македонија на голем минус, жолта фаза во три региони

Oд Управата за хидрометеоролошки работи за денеска најавуваат многу нискa температурa, а три региони од земјава ќе бидат во жолтата, односно предупредувачка фаза. Охрид – Преспа, Полог...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ