fbpx

Кежаровски е пуштен, ама го држат на кратко условно јаже

Новинарот Томислав Кежаровски е на слобода. Како што ненадејно беше затворен, по објавувањето на пресудата на Апелацискиот суд за две години затвор, така новинарот експресно...

Загадување: Честички милион – акција нула

Загадувањето на воздухот изминатите неколку дена е на многу високо ниво. Во Скопје, Тетово, Битола и во Велес, каде нивото на канцерогените ПМ10-честички е...

Грчките пратеници ќе мора да ги вратат јануарските плати

Финансиската комисија на грчкиот Парламент побара од пратениците да ги вратат јануарските плати. Платите веќе биле исплатени на 23 декември, една недела пред третото...

Ахмети повреден во сообраќајна несреќа додека итал накај Мета

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, утрово бил повреден во сообраќајна несреќа кога автомбилот со кој патувал, удрил во бетонски столб...

Протестот за Кежаровски е бунт против политиките на власта

Неколку стотини новинари, граѓани и студенти кои денеска излегоа на протест против пресудата за новинарот Томислав Кежаровски, својата огорченост и осуда ја искажаа пред...

Новинари и граѓани за Кежаровски протестираа и пред Владата

Неколку стотини новинари и граѓани прво се собраа пред Апелацискиот суд во Скопје, протестирајќи против одлуката новинарот Томислав Кежаровски да биде осуден на две...

Кежаровски привремено ослободен од затвор, протест ќе има

Новинарот Томислав Кежаровски, кој во петокот минатата недела од домашен притвор беше спроведен во затворот Скопје на издржување на затворската казна што му ја...

Православните верници се фрлаа по крстот во осветените води

Денеска низ Македонија православните верници го прославуваат празникот Богојавление-Водици. По одржувањето литургии во соборните храмови, верниците се упатуваа кон местата каде светиот крст се положуваше...

Охрид: Дебрчани „им го зедоа” крстот на варошани

Цветан Мицкоски од населбата Далјан, по потекло од селото Белчишта, Дебрца, беше најсреќен, но и најупорен меѓу капачите во Охридско Езеро и прв стигна и...

Џихадистите го освојуваат интернетот, може ли некој да ги спречи?

Паралелно со вистинските вооружени пресметки во Париз и со антитерористичките акции кои следуваа потоа во Германија, Франција и во Белгија, во кои се убиени и уапсени...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ