fbpx

Француската полиција сè уште трага по девојката на терористот Кулибали

Француската полиција сè уште трага по Хајат Бумедијен поради учество во престрелката во Монруж, во која беше убиена една полицајка. Парискиот весник „Паризиен“ јавува дека...

Маж фрли жена од покривот на Детската клиника

Убиство вечерва се случи на Детската клиника во Скопје, јави телевизија „Сител“. Имено, според информциите на телевизијата, непознат маж фрлил жена од покривот на...

Убиени двајцата браќа осомничени за масакрот во редакцијата на „Шарли ебдо“

Двајцата браќа осомничени за завчерашното убиство на 12 лица во неделникот „Шарли ебдо“ се убиени во заложничката драма, јави „Франс прес“. Саид и Шериф...

Заложничките драми низ Париз го шокираа светот

Неколку сериозни заложнички драми што се одвиваат денеска во и околу Париз, ги шокираа Франција и целиот свет. Едната со двајцата браќа Коуши по кои се...

Двајца убиени во новата заложничка драма во Париз (директно)

Најмалку две лица се убиени во супермаркетот во Париз, во кој влета неидентификуван маж и киднапира неколку лица. Засега не се знае дали напаѓачот...

Нова демократија ги користи македонските медиуми против СИРИЗА

Нова демократија ги искористи текстовите од македонските медиуми за напади врз СИРИЗА. Десничарската партија се обиде повторно да го претстави Ципрас како потенцијален национален...

Омаж за загинатите во француската амбасада

Во Амбасадата на Република Франција во Скопје, денеска се одржа омаж за загинатите во терористичкиот напад на неделникот „Шарли ебдо“ во Париз. Амбасадорката Лоренс...

Одложена седницата на Комисијата за образование: 24 часа за нови предлози

Седницата на Комисијата за образование, на која требаше да се разговара за предлог-измените на Законот за основно, средно и високо образование по првото читање...

Дванаесет мртви во напад врз сатиричен весник во Франција

Дванаесет лица - десет новинари и двајца полицајци - загинаа во напад врз редакцијата на францускиот неделен сатиричен весник „Шарли ебдо“ утринава во Париз. Три тешко вооружани...

Владата побара писмено да ѝ се достават предлози за реформи во образованието

Владата на Република Македонија денеска ги повика универзитетите да достават предлози за реформи во високото образование. „Владата на Република Македонија денеска упатува уште еден повик...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ