fbpx

Хонорарците со марш против законот за придонеси

Од паркот Жена-борец почна протестот на хонорарците, кои се противат на измените на Законот за задолжително социјално осигурување, кои се однесуваат на авторските договори. Од таму...

Апсурд: Законски е да се прислушува преку мобилните оператори!

Државата, со Законот за комуникации, а преку операторите, создаде можност за нелегално прислушување, тврди универзитетскиот професорор по безбедност и поранешен директор на Агенцијата за...

И техничките факултети на ред за окупација

Студентите денеска ќе ги окупираат техничките факултет и таму ќе прогласат автономна зона. По седмиот пленум, одржан на Филозофски и на Филолошки факултет, „Студентски...

Тамара ја чувале за реклама и за промоција?

Дали малата Тамара ја чувале за реклама и е трагична жртва на жед за промоција? Ова како да произлегува од изјавата на Аспазија Софијанова, директорката...

Иванов ги избегна новинарите и соопшти дека бара разумност и одговорност

Претседателот Ѓорге Иванов, во соопштение од неговиот кабинет, изразува целосна поддршка за брзо, ефикасно и транспарентно постапување на сите надлежни државни органи во утврдувањето...

Иванов избега од новинарите во Домот на АРМ

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, избегна да ги одговори новинарските прашања на денешната средба со началникот на Генералштабот на Република Македонија, Горанчо Котески. Имено, во Домот...

Коѕиас бара Германија да нè притисне за компромисно име

Спорот за името се најде на агендата на разговорите на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, и на неговиот германски колега, Франк Волтер...

#Бомба, #ОставкаЗаТодоров, #ТикТакТикТак и #Тамара го возбудија македонскиот интернет

Значително ослабнат интернет, голем број на веб-портали што не се отвораат или за кои долго се чека да се отворат за некоја информација поврзана со...

Студентите од техничките факултети ја бојкотираат наставата

Студентите од техничките факултети ја бојкотираа наставата еден ден пред седмиот пленум наречен „Автономна зона“, на кој треба да се дискутира за окупација на...

Собранието вонредно и скратено ќе расправа за законите за високо образование и за хонорарци

Собранието ненадејно, денеска, во 13 часот, ќе ја одржи 36. седница, на која на дневен ред ќе бидат измените на Законот за плаќање придонеси...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ