fbpx

Коѕиас и Попоски разговарале за мерките за градење доверба

Мерките за градење доверба, енергетската и меѓуграничната соработка биле главна тема на разговор меѓу македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, и неговиот грчки...

Се будат старо-новите партии: ПДП, НДП, АПМ…

Во албанскиот политички блок се крчкаат две старо-нови партии. Едната е реформирана и реактивирана ПДП. Според Фатон Алити, син на починатиот лидер Абдурахман Алити, член на организацискиот...

Заев: Груевски лично командувал со акцијата за амнестија

Во следните разговори, според Заев, Јанкулоска во разговор со Трајко Вељаноски зборува за тоа што треба да им се даде на Албанците. Таа му...

Заев: Како Груевски ги договарал законите за хашките случаи

„Никола Груевски бил алчен, грабал сè што ќе му дојде до рака. Тоа го видовме со проектот „Скопје 2014“. Материјалите открија дека човекот немал...

СДСМ со нов протокол за присуство на „бомбата“

На прес-конференцијата на СДСМ, на која треба да се обрати лидерот Зоран Заев, се чини дека има нов протокол. На влезната врата стои обезбедување, а...

ВМРО-ДПМНЕ нема да собира потписи за поддршка на Груевски пред конгресот

Во некои општински комитети се собираат потписи за поддршка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неофицијално дознава „Мета“. Според нашите извори од партијата, во Штип се потпишувале...

Референдум-мода: Многу обиди, еден успешен

За 24 години самостојна држава и покрај бројните обиди, досега во Македонија има еден успешен референдум на државно и еден на локално ниво и една...

СДСМ од Прилеп: Им уривале и ги казнувале сите што не им се по...

На плоштадот Методија Андонов Ченто во Прилеп, денеска СДСМ презентираше нови снимки од прислушувани разговори. Според  претседателот на општинската организација на СДСМ, Сашо Велески, министерот...

Што е „државна тајна“ и кој може да ја знае?

„Лицето З.З. презентираше детали од договор за донација кој е класифициран со најголем степен на тајност, односно „државна тајна“ со што и директно ја...

Или преодна влада или ЕУ-гувернер до новите избори, предлагаат бриселски дипломати

Претставници на ЕУ ја обвинуваат Владата на Никола Груевски „дека ја води земјата кон катастрофа“ и ги повикуваат власта и опозицијата да седнат на преговарачка...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ