fbpx

Станишев: Политичката криза сериозно ја загрозува евроинтеграцијата на Македонија

Евроинтреграцијата на Македонија е доведена под знак прашање поради политичката ситуација во земјата, оцени денеска во Софија бугарскиот европратеник Сергеј Станишев. - Ако политичката криза...

Груевски од Охрид: Ми се гади од антидржавната реторика на опозицијата

Охрид заслужува повеќе и правиме сè што можеме за да помогнеме во повеќе области каде тоа е возможно, порача премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ,...

Коѕиас – Нимиц: Грчките и македонските мерки за градење доверба имаат сличности

Македонската и грчката листа со предлог-мерки за градење на довербата имаат слични точки и идеи. Ова го изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас,...

Опозицијата наголемо подготвува масовен протест во мај во Скопје

СДСМ почна со подготовките на митингот што според првичните информации, треба да се одржи на 9 мај. Нешто може да сменат само преговорите со ВМРО-ДПМНЕ,...

Студенти и средношколци маршираа против лошите реформи

Студенти и средношколци денеска паралелно, точно напладне, ги почнаа маршевите против лошите реформи во образованието. „Студентски пленум“ својот марш го почна од Универзитетот „Свети Кирил и...

Молкот за референдумот за ГТЦ почнува денеска на полноќ

Четириесет и осум часа пред почетокот на референдумот за изгледот на Градскиот трговски центар треба да заврши објавувањето на јавната прoпаганда, за разлика од...

Политичка и судска разврска за „бомбите“ бара Европската комисија

Еврокомесарот за претпристапни преговори, Јоханес Хан, по средбата на министрите на ЕУ, го искажа својот став за политичката криза што ја тресе Македонија. Според него, решението...

МВР: 40 лица ја нападнале станицата во Гошинце!

Институците на државата синоќа биле цел на терористички напад. Околу 2.30 часот, група од 40 лица ја нападнале полициската станица во Гошинце. Биле добро...

Грбот, државниот испит и уставните измени настрадаа од „бомбите“

Со обелоденувањето на „бомбите“ од СДСМ, некои проекти што Владата на Република Македонија ги планираше, па дури и ги промовираше, останаа недовршени. Прес-конференциите на претседателот на...

Човечиња, Индијанци, Шиптари, Цигани, жути, магариња… Политичари или кочијаши?

Човечиња, Цигани, ватерполисти, Шиптари, Индијанци, жути, фараони, Египќани... Изразите што ги употребуваат политичарите во аудиоснимките што ги објавува лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се јасен приказ на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ