fbpx

СДСМ со 12 „бомби“ низ Македонија, првите во Охрид и во Штип

Презентацијата на прислушуваните разговори СДСМ ќе ја фокусира во градовите низ Македонија. Според изворите на „Мета“, в четврток дваесеттата „бомба“ ќе пукне во Охрид,...

Атина го демантира „Фајненшал тајмс“: ниту спремаме банкрот, ниту нови избори

Грчката влада се впушти во мисија да демантира рој објави од влијателни странски медиуми кои навестуваат дека Грција до идната недела ја очекува банкрот...

Аферата околу местењето на „Скопје-фест“ заглави во Обвинителството

За скандалот со местењето на телефонското гласање на фестивалот „Скопје 2014“, што се случи во ноември минатата година, на кој се избира наш претставник за...

Трет тажен Велигден во Смиљковци

Наќевски, Тричковски, Славковски и Ацевски – семејствата на четирите момчиња убиени кај Смиљковско Езеро, денеска го посетија местото каде на најбрутален начин беа ликвидирани  нивните...

Груевски: Велигден е празник кој во себе носи порака на љубов и на заемно...

Дозволете ми со голема радост во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, Вам, на членовите на Синодот и на...

Гранатирана зградата на Владата на Македонија

Вчеравечер, околу 21 часот, е гранатирана Владата на Република Македонија. Според МВР, гранатиран е блокот број пет од зградата на Владата, кој е свртен кон мостот...

Заев се сретнал со родителите на момчињата ликвидирани кај Смиљковско Езеро

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се сретнал со родителите и со роднините на момчињата што беа убиени кај Смиљковско Езеро во масакрот што се...

Кривични пријави: СДСМ спамира, Обвинителството само регистрира

„Јавното обвинителство може да ги распредели предметите на 27 јавни обвинители ако сака, но важно е што досега има направено по тие предмети“, вели...

Коѕиас и Попоски разговарале за мерките за градење доверба

Мерките за градење доверба, енергетската и меѓуграничната соработка биле главна тема на разговор меѓу македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, и неговиот грчки...

Се будат старо-новите партии: ПДП, НДП, АПМ…

Во албанскиот политички блок се крчкаат две старо-нови партии. Едната е реформирана и реактивирана ПДП. Според Фатон Алити, син на починатиот лидер Абдурахман Алити, член на организацискиот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ