fbpx

Протоѓер: „И он и жена му и децата, све у ендек ќе ги најдат…“

Во последните неколку аудиоснимки што денеска на прес-конференција ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вклучена е и таква во која се слуша разговор...

Ципрас со пакет мерки за добрососедство со Македонија

Грчката влада размислува за нова дипломатска иницијатива кон Македонија. Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, се чини планира да ѝ предложи на македонската...

Не остана кому да веруваме

Ако на Зоран Заев, лидерот на опозицијата, не можеме да му веруваме, кому, ако го примениме истиот принцип на соочување изјави, можеме да веруваме? На...

Грчките европратеници ѝ се нафрлија на Могерини поради Македонија

Високата претставничка за надворешна политика на Европската унија, Федерика Могерини, го крена притисокот во Грција со одлуката да нè именува Македонија. Веднаш скокнаа и реагираа грчките...

Хан: Решете ја кризата за да ја задржите европерспективата

Високата претставничка за надворешни работи на Европска Унија, Федерика Могерини, денеска во Брисел, одговарајќи на новинарски прашања, рече дека Македонија се наоѓа на нејзината агенда. -...

Прислушувањето го топи митот за ВМРО-ДПМНЕ

Аудиоснимките што ги објави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, фрлија нова светлина врз јавно распространетото мислење за имиџот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, како стабилна, цврста партија, во...

Ставрески: Не би било добро кога сите исто би размислувале

Три часа по прес-конференцијата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на која беа пуштени аудиоснимки од разговорите на министрите Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска,...

Ставрески: „Ми пиша порака, ми се идеше да му ја треснам од глава“

Две аудиоснимки што на денешната прес-конференција ги објави Зоран Заев се, според него, разговори помеѓу Јанкулоска и Ставрески за проблемите што ги имаат. - Ми пиша порака да...

Солунскиот митрополит Антимос предлага да се викаме „Република Пелагонија“

Патриотски настроениот солунски митрополит Антимос предизвика изненадување во Грција со изјавата дека се молел за успех во Брисел за премиерот Алексис Ципрас. Сепак, иако...

Вајгл: Ситуацијата во Македонија е многу сериозна, треба да ѝ помогнеме

Ситуацијата во Македонија е многу сериозна, оцени известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Иво Вајгл. - Не би сакал да предвидувам катастрофални сценарија, но мора да...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ