fbpx

Договорот од Пржино спроведен половично, има уште многу работа

Работните групи на политичките партии денеска продолжија со преговорите за реформи во медиумите, како дел од Договорот од Пржино, и за Рамковниот договор. Пратениците вчера...

Комплетирана новата влада, пратениците ги изгласаа и замениците-министри

Собранието на денешната седница ги изгласа новите заменици-министри. Од редовите на СДСМ, избрани се Александар Кирацовски во Министерството за информатичко општество и јавна администрација...

Дали безбедносните камери го снимиле пукањето на Клинички?

Три дена по вооружениот инцидент, во кој беше ранет лекар хирург на Клиниката за дигестивна хирургија, надлежните не кажуваат дали дивеењето на осомничените било...

Пиштолот на Мијалков заглави во ненадлежности и во штури одговори

Од Јавното обвинителство за „Мета“ се прогласија за ненадлежни за случајот околу приведувањето и откривањето на пиштолот на поранешниот директор на Управата за безбедност...

Груевски: Народот може да даде најдобра оценка за извештајот

Македонија седма година по ред добива препорака од Европската комисија за почеток на преговори за членство во Европската унија, изјави премиерот Никола Груевски, откако...

Сите забелешки во извештајот на Европската комисија за Македонија

Со извештајот за напредок од Европската комисија, Македонија доби условена препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Меѓу главните забелешки во поглед на политичките критериуми, во извештајот...

Објавен извештајот на ЕК: Македонија минува низ најтешка политичка криза од 2001 година

Македонија денеска, со извештајот за напредок на Европската комисија, доби условена препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Во извештајот се посочува дека „сериозните предизвици забележани и...

Хан: Македонија доби препорака под услов да го спроведе Договорот од Пржино

„Македонија доби препорака за почеток на преговорите за влез во Европската унија, но со два услова. Прво, да се спроведе целосно Договорот од Пржино и,...

Собранието ги изгласа законите од Пржино

Пратениците  во Собранието на пленарна седница ги изгласаа законите кои политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино ги договорија во петокот. Пратениците по скратена постапка...

Пратениците се скараа за гласовите на дијаспората

Наместо дискусии и дебатa за Изборниот законик, пратениците вечерва на пленарната собраниска седница меѓусебно се обвинуваа за тоа кој има или нема легитимитет и...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ