Работна група ќе подготвува нов закон за високо образование

Работна група составена од претставници на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ), вклучувајќи ги и „Студентски пленум“ и „Професорски пленум“, како и претставници на Министерството за...

Со молк и со бели маски на лицето, „Ајде“ го искажа револтот за смртта...

Облечени во црно, со молк и со бели маски на лицата, граѓаните од здружението „Ајде“ денеска маршираа од Старата скопска чаршија до Министерството за...

„Ајде“ со протест против одговорните за смртта на Тамара

Граѓанското здружение „Ајде“ денеска го искажa својот револт против сите одговорни за смртта на малата Тамара. Тие, протестирајќи по улиците на Скопје, со бели маски што ја...

Само навидум мирни: Судентски акции 2007 – 2015 година

„Студентски пленум“, по протестите и по прогласувањето на автономија на универзитетите низ земјава, ја отвори дилемата дали во Македонија има студентски активизам и дали...

Хан: Да се дебатира во Собранието за да се надмине ќор-сокакот

„Сите лидери мора да соработуваат со добра верба да го надминат актуелниот ќор-сокак, кој не е корисен за реформските напори на земјата“, се вели...

Хан: На крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата

Понекогаш е подобро да имаме интерни разговори за да се постигне напредок и се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската...

Патриотска и славеничка клима во Атина по фијаското во Брисел

Патриотска и славеничка клима владее во Грција бидејќи Ципрас не потклекнал на европските притисоци по вториот неуспешен обид за постигнување договор меѓу грчката влада...

„Бомбата“ ги потврди јавните тајни. Проверено!

Телефонските разговори, кои на двапати ги објави лидерот на опозицијата, Зоран Заев, иако не предизвикаа тектонски поместувања, сепак покажаа дека речиси сè во што сме...

Груевски најави конкретен одговор за „бомбата“

Премиерот Никола Груевски денеска не сакаше да ги коментира наводите од снимките и обвинувањата на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, дека токму премиерот е...

Се откри стратегијата на СДСМ: „Бомбите“ ќе пукаат тематски, по линиите на ЕУ-забелешките

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера ја објави втората „бомба“ со телефонски снимки, кои, според него, откриваат дека не постои правна држава и ја...

НАЈНОВИ

БАЛКАН