fbpx

Мицотакис: Самарас мислеше дека може да стане Александар Велики

Поранешниот грчки премиер Константинос Мицотакис, со остар тон го нападна актуелниот прв човек на грчката влада и негов некогашен штитеник, Андонис Самарас, за нерешавањето на спорот за името пред две децении. Во интервју наменето за книгата „Распадот на Југославија и грчките фантазии“ на новинарот...

Јанкулоска: Подготвени сме за истрага околу случајот со пасошите

Целосно е погрешен обидот да се исценира некаква афера со објавениот видеозапис за фалсификување пасоши. Очигледно е дека пристапот е нестручен и оној што се обидува да ја наметне темата во јавноста, не го познава процесот, изјави денеска министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. - Како...

Јанкулоска: Обрасците за пасоши ги набавуваме од германска фирма и го знаеме точниот број

Опозицијата преку своето партиско гласило се обиде да создаде една непријатна атмосфера, но ниту на последните избори, ниту на кои било други, Државната изборна комисија нема пријавено некакви неправилности со фалисфикувани патни исправи, рече министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која беше гостин во вестите...

„Фокус“ пронајде работилница за „црни пасоши“, МВР не верува!

Анонимен граѓанин до редакцијата на неделникот „Фокус“ доставил водеоматеријал на кој се гледа дека во приватен стан или куќа се изработуваат пасоши, објави денеска неделникот. Според „Фокус“, човекот кој ја направил снимката, најверојанто и самиот учестувал во групата задолжена за изработка на пасошите. Неделникот, сомневањата за...

(ФОТО) Пратениците од власта одат на „Проверено“

На седницата на Собранието наменета за пратенички прашања, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се потсетуваа што сè Владата има напрвено досега. Имено, тие ја читаа новата програма „Проверено“, промовирана и наменета за предвремените парламентарни избори, што се одржаа годинава, по што запишуваа детали на ливчиња. Инаку, седницата почна со 40-минутно доцнење,...

Животот стана најевтина стока: Десет убиства за седум месеци

Последните случаи на убиства, вчерашното во Злетово и тоа пред неколку недели во Кавадраци, по својата зачестеност и по бројот на жртви, алармираат и укажуваат на сериозни аномалии во општеството. Убиства и самоубиства во идентични околности имаше и во мај, и во јули, во Скопје....

Државата ќе „наметнува“ социјализација, родителите и наставниците ќе свиркаат

Министерството за образование и наука вчера информираше дека во тек е реализацијата на проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“, која има цел да ги зајакне врските меѓу родителите, учениците и наставниците, преку заеднички активности во училиштето, како што се организирање спортски, културни, забавни и едукативни активности. Оваа...

Пратеник ја обвини Анкара дека ги подгрева поделбите во Македонија со нова политичка партија на Турците

Пратеник од Партијата на националистичкото движење (ПНД) ја обвини турската влада дека ги подгрева поделбите меѓу Турците во Македонија со тоа што дозволува во земјава да се формира нова партија на Турците, која ќе дејствува во целосна согласност со владејачката турска партија. - Нова политичка...

Заев за „Мета“: Што сакате? Преговори нема и нема да има!

Според најавите, главни теми на состанокот се очекува да бидат стратегијата за натамошно дејствување на опозицијата
Нема никакви преговори помеѓу власта и опозицијата, тврди во изјава за агенцијата „Мета“, Зоран Заев, лидер на СДСМ. - Што сакате да направите? СДСМ повеќепати изјави дека нема никакви преговори, ниту разговори меѓу власта и опозицијата. Нашите ставови се јасни. Без да се прифатат сите...

Работодавците предупредуваат: Со новите придонеси ќе се поттикне плаќање во кеш

Развивање на сивата економија, отпуштање вработени, исплаќање хонорари пониски од минималната плата, се последиците што здруженијата на работодавци во Македонија ги очекуваат откако ќе се усвојат измените во Законот за придонеси  за задолжително социјално осигурување. Од здруженијата на работодавци во Македонија, велат дека уште во август,...

Само тројца во притвор од 14 приведени во акцијата „Јагула“

Најголемиот дел од осомничените што вчера беа приведени во полициската акција „Јагула“ во Охрид, се пуштени да се бранат од слобода. Во текот на вчерашниот ден и изминатата ноќ, тие беа изведени пред судија на предходна постапка, во Основниот суд Скопје 1. Мерката притвор им е...

Петрески и соработниците лапнале милиони евра во коруптивни зделки (ВИДЕО)

Истрагата на полицијата за случајот „Јагула“, како што информираат од МВР, открила сложена мрежа на коруптивни зделки поврзани со постапки за јавни набавки, за кои се осомничени поранешниот градоначалник на Охрид, негови блиски соработници и управители на фирми. Според информациите на МВР, осомничените во периодот...

Во „Јагула“ приведени 14 лица како соработници на Петрески, по двајца се трага

Во акцијата на МВР, со оперативно име „Јагула“, приведени се 14 лица, а по две се трага за криминални дејства со кои му нанеле штета на буџетот на Општина Охрид во периодот од 2007 до 2013 година, соопшти Министерството за внатрешни работи. Кривични пријави се поднесени против...

Приведениот градоначалник подолг период под лупа на истражните органи

Покрај поранешниот градоначалник, во денешната полициска акција во Охрид приведени се и негови блиски соработници од општината, меѓу кои имало и жени, како и лица кои ги добивале тендерските договори за одредени активности во градот вредни околу два милиони евра, јавува охридското „Супер Радио“. Градоначалникот...

Приведен поранешен градоначалник на Охрид

Поранешен градоначалник на Охрид утрово е приведен во Скопје, неофицијално дознава агенцијата „Мета“ од полициски извори. Приведувањето, како што дознаваме, се доведува во врска со злоупотреба на службена положба, незаконско делење тендери и со сомнителни бизниси. Сумата на злоупотребени парични средства, која неофицијално се наведува,...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...