fbpx

Владата, сепак, го усвои државниот испит

На денешната отворена седница на Владата на Република Македонија, беа прифатени реформите на законот за високо образование, кои предвидуваат воведување државен испит за студентите. Со ова се затвори јавната расправа за овој закон, кој ќе биде испратен на гласање во Собранието на Република Македонија. Министерот за...

Поткуп, скандали и видеоленти во Грција

Нов политички хаос владее во Грција по скандалот и по обвинувањата на пратеникот на Независни Грци, Павлос Хаикалис, за обид за купување гласови за изборот на претседател. По најавата на грчкиот премиер Андонис Самарас дека му подготвува тужба на Хаикалис за клевета поради обвинувањата...

Протестите не ја премислуваат Владата

Законските измени, со кои за хонораците ќе се плаќаат придонеси за пензиско и за здравствено осигурување, ќе се се применат од први јануари. При денешната посета на Штип, премиерот Никола Груевски рече дека Владата останува решена со законските измени да ги натера работодавците да ги...

И функционерите ќе плаќаат придонеси за дополнителен приход

Јавноста навикна Социјалдемократскиот сојуз да се испречува на секоја позитивна мерка, без разлика колку е корисна за граѓаните, особено за работниците, а со извртување на тезите, сака да ги манипулира работниците, се вели во реакцијата од Министерството за труд и социјална политика за ставовите изнесени...

Груевски и Туск разговарале за проблемот за името

Премиерот Никола Груевски, по средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека Македонија може да смета на негова подршка. Туск се интересирал за реформите во земјата, а најголем дел од средбата минала во дискусија за причината на грчката блокада за почнување на...

Путин најави нов гасовод кој би минувал низ Македонија

Поставувањето нов европски гасовод, на границата меѓу Турција и Грција, зависи од Европа, изјави денеска Владимир Путин на годишната конференција со новинарите. - Во голема мера тоа зависи од Европа, доколку сакаат да имаат стабилно, апсолутно загарантирано и без ризик снабдување со енергија од Русија....

Брисел бара Владата да се консултира со сите за законот за државен испит

Случувањата околу законот за државен испит стигнаа до Европската комисија, која во писмен одговор за „Мета“ посочи дека се „запознаени со плановите да се воведат промени во образованието“. Европската комисија преку својата прес-служба информира дека Брисел „му придава голема важност на постојаното подобрување на стандардите,...

Што ќе бара ЕУ да направиме

На редовниот декемвриски самит во Брисел, министрите за надворешни работи на Европска Унија денеска треба да ги усвојат заклучоците за стабилизација и за асоцијација. ЕУ во извештајот, на Македонија и на македонската влада им праќа порака во која вели дека треба:   Да се намали политизацијата на државните...

ЕУ бара власта итно да ги реши партизацијата, судството и медиумите

Во заклучоците кои министрите за надворешни работи на ЕУ треба да ги усвојат овие два дена во Брисел, на редовниот декемвриски самит, за Македонија се бележи влошување на состојбата со демократијата, дознава „Мета“. Поздравувајќи го фактот дека во земјата европската агенда „останува стратегиски приоритет“, министрите...

Ако не се задушиме до четврток, пет дена ќе мислат како да нè спасат

Градот Скопје најдоцна до четврток, кога навршуваат пет дена откако загадувањето го надмина максимално дозволеното ниво, мора да испрати мерки со препораки до Министерството за животна средина за заштита на граѓаните од енормно загадениот воздух, информираат за новинската агенција „Мета“ од Град Скопје. Од Министерството, пак,...

Адеми и Ристовски да поднесат оставки или Малчески ќе ги тужи

Ристо Малчески, професор на ФОН, бара министерот за образование, Абдилаќим Адеми, и неговиот заменик, Спиро Ристовски, да си поднесат оставки од функциите. Реакцијата на професорот е поттикната од дописот што Mинистерството за образование го испратило до ФОН со барање да се произнесат за државниот испит....

БАН: Сите македонски дијалекти се бугарски

Бугарската академија на науките (БАН) ги стави македонскиот јазик и неговите дијалекти како составен дел од бугарската дијалектологија. БАН и Институтот за бугарски јазик завчера, со финансиска помош од Европскиот социјален фонд на Европска Унија, ја промовираа интернет-аудиокартата на 30 автентични бугарски дијалекти, во...

Кодекс на студентски марш: Аплаудирајте ако видите насилство

Вториот студентски марш почнува денеска, точно напладне, пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, а ќе продолжи кон Собранието и кон Владата на Република Македонија. Од неформалната студентска организација „Студентски пленум“ објавија „Упатство за учество на марш“, во кое се вели дека доколку некој...

Нема процена, ама грбот ќе биде евтин

Надлежните немаат направено анализи колку ќе ги чини граѓаните најавената промена на државниот грб, односно колку пари ќе бидат издвоени од буџетот за промените во делот на она што значи употреба на грбот. Наспроти уверувањата од Владата дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за...

Бугарски „Телеграф“ обвинува: Македонија ни го краде грбот

Бугарскиот весник „Телеграф“ обвинува дека Македонија го краде бугарскиот грб. „Владата во Скопје усвои нов државен грб кој е копија на нашиот“, пишува бугарскиот весник „Телеграф“. Во печатеното издание, весникот, во текст насловен „Македонија ни го краде грбот“, наведува дека македонскиот предлог-грб е симбол на Второто...

Хералдичарите го поздравуваат предлогот за нов грб на Македонија

Предлогот за нов грб на Македонија, кој Владата вчера го усвои, од хералдичка гледна точка е сосема издржан, смета Јован Јоновски, претседателот на македонското здружение „Хералдика“. - Се работи за предлог кој произлегува од вековната европска хералдичка традиција, во која доминантен грб за земјата Македонија...

Самарас му се налути на Лондон: Грчката историја не се дели и не се позајмува!

Грција е гневна на одлуката на Британскиот музеј на Русија да ѝ се позајмат дел од Еглиновите мермери. Откако веста предизвика голем број реакции на социјалните медиуми, со критика и со осуда до музејот во Лондон се јави и грчкиот премиер Андонис Самарас, кој...

Македонски тетоважи: Крстот и „смрт или слобода“ пред Груевски и Мијалков

Tетовирањето политички обележја, портрети од политичари или логоа на политички партии, е тренд во балканските земји. Кај нас вакви тетоважи не се многу чести, но барани се патриотските тетоважи како симболот за „смрт или слобода“, сонцето од Вергина и крстовите во сите видови и форми. Мајсторите...

Атина по инцидентот на Венизелос: САД уште не ни простија за ветото во Букурешт

Скандалот со отсуството на Евангелос Венизелос на министерскиот состанок на НАТО поради заведувањето на Македонија под уставното име, предизвика „бум“ кај грчките медиуми и крена многу прав. Одлуката Македонија да биде потпишана под уставно име во Заедничката декларација на состанокот за одлуките во врска со...

Венизелос одби да учествува на НАТО-самитот поради Македонија

Шефот на грчката дипломатија одби да присуствува на министерскиот состанок на НАТО поради Македонија. Евангелос Венизелос се повлече од состанокот на кој се дискутираше за мерките против ИСИС бидејќи во Заедничката декларација од состанокот, Македонија била заведена и потпишана под уставното име. Грчкиот министер за ситуацијата го...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...