fbpx

ЕУ бара власта итно да ги реши партизацијата, судството и медиумите

Во заклучоците кои министрите за надворешни работи на ЕУ треба да ги усвојат овие два дена во Брисел, на редовниот декемвриски самит, за Македонија се бележи влошување на состојбата со демократијата, дознава „Мета“. Поздравувајќи го фактот дека во земјата европската агенда „останува стратегиски приоритет“, министрите...

Ако не се задушиме до четврток, пет дена ќе мислат како да нè спасат

Градот Скопје најдоцна до четврток, кога навршуваат пет дена откако загадувањето го надмина максимално дозволеното ниво, мора да испрати мерки со препораки до Министерството за животна средина за заштита на граѓаните од енормно загадениот воздух, информираат за новинската агенција „Мета“ од Град Скопје. Од Министерството, пак,...

Адеми и Ристовски да поднесат оставки или Малчески ќе ги тужи

Ристо Малчески, професор на ФОН, бара министерот за образование, Абдилаќим Адеми, и неговиот заменик, Спиро Ристовски, да си поднесат оставки од функциите. Реакцијата на професорот е поттикната од дописот што Mинистерството за образование го испратило до ФОН со барање да се произнесат за државниот испит....

БАН: Сите македонски дијалекти се бугарски

Бугарската академија на науките (БАН) ги стави македонскиот јазик и неговите дијалекти како составен дел од бугарската дијалектологија. БАН и Институтот за бугарски јазик завчера, со финансиска помош од Европскиот социјален фонд на Европска Унија, ја промовираа интернет-аудиокартата на 30 автентични бугарски дијалекти, во...

Кодекс на студентски марш: Аплаудирајте ако видите насилство

Вториот студентски марш почнува денеска, точно напладне, пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, а ќе продолжи кон Собранието и кон Владата на Република Македонија. Од неформалната студентска организација „Студентски пленум“ објавија „Упатство за учество на марш“, во кое се вели дека доколку некој...

Нема процена, ама грбот ќе биде евтин

Надлежните немаат направено анализи колку ќе ги чини граѓаните најавената промена на државниот грб, односно колку пари ќе бидат издвоени од буџетот за промените во делот на она што значи употреба на грбот. Наспроти уверувањата од Владата дека граѓаните нема да имаат дополнителни трошоци за...

Бугарски „Телеграф“ обвинува: Македонија ни го краде грбот

Бугарскиот весник „Телеграф“ обвинува дека Македонија го краде бугарскиот грб. „Владата во Скопје усвои нов државен грб кој е копија на нашиот“, пишува бугарскиот весник „Телеграф“. Во печатеното издание, весникот, во текст насловен „Македонија ни го краде грбот“, наведува дека македонскиот предлог-грб е симбол на Второто...

Хералдичарите го поздравуваат предлогот за нов грб на Македонија

Предлогот за нов грб на Македонија, кој Владата вчера го усвои, од хералдичка гледна точка е сосема издржан, смета Јован Јоновски, претседателот на македонското здружение „Хералдика“. - Се работи за предлог кој произлегува од вековната европска хералдичка традиција, во која доминантен грб за земјата Македонија...

Самарас му се налути на Лондон: Грчката историја не се дели и не се позајмува!

Грција е гневна на одлуката на Британскиот музеј на Русија да ѝ се позајмат дел од Еглиновите мермери. Откако веста предизвика голем број реакции на социјалните медиуми, со критика и со осуда до музејот во Лондон се јави и грчкиот премиер Андонис Самарас, кој...

Македонски тетоважи: Крстот и „смрт или слобода“ пред Груевски и Мијалков

Tетовирањето политички обележја, портрети од политичари или логоа на политички партии, е тренд во балканските земји. Кај нас вакви тетоважи не се многу чести, но барани се патриотските тетоважи како симболот за „смрт или слобода“, сонцето од Вергина и крстовите во сите видови и форми. Мајсторите...

Атина по инцидентот на Венизелос: САД уште не ни простија за ветото во Букурешт

Скандалот со отсуството на Евангелос Венизелос на министерскиот состанок на НАТО поради заведувањето на Македонија под уставното име, предизвика „бум“ кај грчките медиуми и крена многу прав. Одлуката Македонија да биде потпишана под уставно име во Заедничката декларација на состанокот за одлуките во врска со...

Венизелос одби да учествува на НАТО-самитот поради Македонија

Шефот на грчката дипломатија одби да присуствува на министерскиот состанок на НАТО поради Македонија. Евангелос Венизелос се повлече од состанокот на кој се дискутираше за мерките против ИСИС бидејќи во Заедничката декларација од состанокот, Македонија била заведена и потпишана под уставното име. Грчкиот министер за ситуацијата го...

За гасот има алтернативи, но треба посериозно да се работи на нив

По новонастанатата ситуација со изградбата на гасоводот „Јужен тек“, на кој требаше да се приклучи и гасоводниот систем во Македонија, експертите се со поделени мислења. Според едни, Македонија има доволно гас за наредните пет-шест години, а алтернативи за понатаму постојат, додека според други, станува...

Брок: Проширувањето на ЕУ не смее да запре

Денеска во Европскиот парламент во Брисел се одржа дебата на Комитетот за надворешни работи за извештаите за напредок за земјите од Западен Балкан, со учество на министрите за надворешни работи од регионот, вклучувајќи го и шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски. Претседателот на комитетот за...

300 стари стечаи чекаат некој да ги купи!

Законот за старите стечаи, кој беше најавен уште пред да почне кампањата за предвремените парламентарни избори во април годинава и кој беше донесен на 31 јануари 2014 година, сè уште нема своја завршница, иако премиерот Никола Груевски вети дека целиот процес ќе заврши до крајот на...

Обвинетите од „Монструм“ сакаат во „Идризово“ за полесно да контактираат со нарачателите?

Тројца од обвинетите од случајот „Монструм“ барале да бидат префрлени во скопскиот затвор „Идризово“ за да можат да комуницираат со нарачателите на петкратното убиство кај Смилковско Езеро, вели за „Мета“ родител на едно од убиените момчиња. - Тоа што сакаат да бидат префрлени од Битола и...

Мицотакис: Самарас мислеше дека може да стане Александар Велики

Поранешниот грчки премиер Константинос Мицотакис, со остар тон го нападна актуелниот прв човек на грчката влада и негов некогашен штитеник, Андонис Самарас, за нерешавањето на спорот за името пред две децении. Во интервју наменето за книгата „Распадот на Југославија и грчките фантазии“ на новинарот...

Јанкулоска: Подготвени сме за истрага околу случајот со пасошите

Целосно е погрешен обидот да се исценира некаква афера со објавениот видеозапис за фалсификување пасоши. Очигледно е дека пристапот е нестручен и оној што се обидува да ја наметне темата во јавноста, не го познава процесот, изјави денеска министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. - Како...

Јанкулоска: Обрасците за пасоши ги набавуваме од германска фирма и го знаеме точниот број

Опозицијата преку своето партиско гласило се обиде да создаде една непријатна атмосфера, но ниту на последните избори, ниту на кои било други, Државната изборна комисија нема пријавено некакви неправилности со фалисфикувани патни исправи, рече министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која беше гостин во вестите...

„Фокус“ пронајде работилница за „црни пасоши“, МВР не верува!

Анонимен граѓанин до редакцијата на неделникот „Фокус“ доставил водеоматеријал на кој се гледа дека во приватен стан или куќа се изработуваат пасоши, објави денеска неделникот. Според „Фокус“, човекот кој ја направил снимката, најверојанто и самиот учестувал во групата задолжена за изработка на пасошите. Неделникот, сомневањата за...

Продолжен притворот на таткото на детето кое изврши масакр во белградското училиште

Вишиот суд во Белград му го продолжи за 30 дена притворот на таткото на момчето кое го изврши масакрот на 3 мај во белградското училиште „Владислав Рибникар“, во кое...