fbpx

Туберкулозата е убиец број еден на ХИВ-позитивните лица

Во Македонија, на 1 декември, по повод Светскиот ден за борба со сидата, здружението МЕРЦ организира настан за зголемување на свесностa за туберкулозата како...

Повеќе од 200 деца со цртежи за конурсот „Мојот дом“

Тешка работа имаше жирито за да ги одбере најдобрите цртежи што ги изработија деца од пет до 10 години, кои учествуваа на ликовниот конкурс „Мојот...

(ФОТО) Создава уметнички дела со гуми од велосипед

Сингапурскиот уметник Томас Јанг создава уникатни уметнички дела, користејќи велосипедски гуми како алатка за исцртување. Позиционирајќи ги на точно определено место, тој создава отпечатоци,...

Супер хероите во ренесансно издание

Францускиот фотограф Саша Голдбержи создаде уникатен фотосеријал, во кој совршено ги отсликува безвременските квалитети на некои од нашите омилени суперхерои и негативци. Голдбержи одлучи да направи...

(ВИДЕО) Австралија ќе го добие најголемиот хотел во светот

Австралија наскоро ќе го добие најголемиот хотел во светот, откако хонгконшкиот милијардер Тони Фунг ќе го реализира проектот „Аквис“. Станува збор за хотел со шест...

Штипските студенти маршираат против екстерното

Со извиците „Не за екстерното“, засилени со свирчиња, маршираа студентите од Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Повеќе од стотина студенти тргнаа од плоштадот Слобода и...

(ФОТО) Снегот ја парализираше северна Америка

Четворица од 10 загинати Американци починале како последица од срцев удар при чистење на снегот, додека останатите жртви биле пронајдени во автомобили затрупани од...

УНФПА го промовираше Извештајот за состојбите на светското население – 2014

Во изминатиот период, Фондот за население на Обединети нации (УНФПА) организираше низа работилници, за младите од Македонија да ги споделат своите идеи и визии за...

„Анима мунди“: Дивјачки лов на чавки!

Шокирани сме од дивјаштвото за кое дознавме преку локален портал, кој информира дека во тек на вчерашниот ден се убиени голем број птици и бараме...

Изложба на најдобри фотографии на конкурсот на Град Скопје

Вчеравечер во изложбениот салон на Културно-информативниот центар - Скопје, беше отворена изложба на фотографии од конкурсот за избор на најдобра фотографија, со мотиви од...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ