fbpx

Еко модна ревија за роденденот на Кралицата Елизабета: И модната индустрија влијае врз климатските...

Националниот ден на Обединетото Кралство – роденденот на Кралицата Елизабета Втора, Британската амбасада во Скопје го одбележа со одржлива еко модна ревија на тема...

Нуркачкиот центар „Амфора“ предупредува дека Охридско Езеро се полни со отпад од четири реки...

Нуркачкиот центар „Амфора“ го реализираше успешно проектот „Подводна еко патрола”, чија цел беше да се откријат вливовите на реките преку кои најмногу се загадува...

Пендаровски на вежбата „Одлучен удар“ на Криволак: Првиот голем тест го положивме [Галерија]

Пред врвот на државата, предводен од претседателот Стево Пендаровски како врховен командант на армијата, потоа министри и пратеници, како и дипломатскиот кор во земјава,...

Се одржа Денот без автомобили, Град Скопје најавува дека „Рекорд“ од 2023 година ќе...

На улицата Васко Карангелески во населбата Аеродром вчера се одржа Денот без автомобили во Скопје, на кој голем број граѓани ги оставија автомобилите и...

Отворен Дино паркот во Скопје – 41 реплика со движења и звуци ќе ги...

Скопје доби нова туристичка атракција, Дино паркот лоциран веднаш до скопската зоолошка градина синоќа беше официјално отворен за посетители. За сите оние кои сакаат...

Министри и вицепремиери денеска се вакцинираа против ковид-19

Денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“ се вакцинираа вицепремиерите Фатмир Битиќи и Никола Димитров, како и министрите Бојан Маричиќ, Крешник Бектеши и...

Прв пат на Криволак „волци“ и „зелени беретки“ вежбаа со воздушна артилерија (видео+галерија)

Македонски и американски армиски командоси на Криволак вчера ја завршија вежбата „Тројанска стапка 21“ („Trojan Footprint 21“), на која на полигонот прв пат учествуваше...

Пендаровски и Зурабишвили положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“...

Во рамки на официјалната посета на претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили, на Република Северна Македонија, таа заедно со претседателот Стево Пендаровски положија венци на...

Амбасадорката на САД и Заев оддадоа почест пред споменикот на американските пилоти во Вратница

По повод 9-ти Мај, Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна, премиерот Зоран Заев , заедно со амбасадорката на САД во земјава,...

Независниот синдикат на полицијата протестираше за подобри услови и повисоки плати на полицајците

Независниот синдикат на полицијата (НСП) вчера одржа протест во центарот на Скопје, на кој му се приклучија и неколку други синдикални организации. На протестот,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ