fbpx
Министерот за транспорт и врски во работна посета

Доделени првите бесплатни елаборати за легализација на дивоградби

Првите бесплатни елаборати за легализација на дивоградби за социјално-необезбедените лица и за примателите на постојана парична помош, кои ги направи катастарот, беа доделени денеска. - Од денеска...

Денеска ќе се додели првиот бесплатен геодетски елаборат

Министрите за транпсорт и врски и за труд и социјална политика, Миле Јанакиески и Диме Спасов, и директорот на Агенцијата за катастар на недвижности, Славче Трпески,...

Груевски: Македонија во континуитет одржува макроекономска стабилност

По повод 10 години на Европската бизнис-асоцијација, денеска во Скопје се одржа Економски форум. На економскиот форум се обрати и премиерот на Република Македонија, Никола Груевски,...

Нов леб од „Жито лукс“, кој трае една недела

Компанијата „Жито лукс“ произведе нов бел леб на парчиња со свежина и со вкус кои траат и до една недела. Продолжената свежина, вели продукт-менаџерката на...

„Волво“ ќе отпушти 3.000 работници

Три илјади работни места ќе затвори шведскиот производител на возила „Волво“ во рамки на планот за штедење за зголемување на рентабилноста. Оваа група, со седиште во...

Потпишан договор за изградба на електронски систем за наплата

Договорот за изградба и за инсталација на електронскиот систем за наплата на патарина на Коридорот 10 – автопат Александар Македонски, денеска беше потпишан меѓу Јавното...
Италија е петти надворешно трговски партнер на Македонија

Три италијански фирми сакаат да вложат во Македонија

Три италијански компании се заинтересирани да инвестираат во Македонија во три различни сектори, информираше италијанскиот амбасадор Ернесто Масимимо Балели. - Што се однесува до трите...

Србија воведува вињети

За шест до осум месеци, Србија планира да воведе вињети за користење на патиштата и да ги тргне наплатните рампи на автопатиштата и на...

Германија избегна рецесија

Економскиот раст на Германија забавува, но земјата, сепак, успеа да избегне нова рецесија во третиот квартал, соопшти Министерството за економија во Берлин. Два дена пред...

Зголемен бројот на туристи

Бројот на туристите во септември 2014 година изнесува 66.033, а бројот на ноќевањата изнесува 156.554, покажуваат резултатите на Државниот завод за статистика. Бројот на туристите...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ