fbpx

Укината увозната давачка за индустриска пиперка и царината за доматното пире

На вчерашната седница, Владата на Република Македонија ги укина увозните давачки за индустриска пиперка. Според портпаролот Александар Ѓорѓиев, квотата за извоз на индустриска пиперка изнесува...

Кредит од 305 милиони евра за Македонија од ЕБОР

Средства во вкупен износ од 305 милиони евра на Македонија ѝ одобри Европската банка за обнова и развој. Од нив 145 милиони евра се за...

„Јаху“ го купува „Брајт рол“

„Јаху“ ќе го купи дигиталниот огласувачки видеосервис „Брајт рол“ (Bright Roll) за 640 милиони долари, објавија од компанијата. „Брајт рол“ овозможува автоматско онлајн-видеоогласување за некои од...

Македонска делегација на конференција за автомобилски делови во Детроит

Директорот на ТИРЗ, Виктор Мизо заедно со Генералниот Конзул во Детроит, Елена Зарковска и Економскиот Промотор во Чикаго, Дејан Величков во Детроит учествуваа на...

Од 1 јануари задолжница за фактура поголема од 300.000 денари

Задолжница со секоја фактура поголема од 300.000 денари од први јануари ќе мораат да плаќаат  фирмите за да се регулираат должничко-доверителските односи меѓу компаниите. Задолжница...

„Принцес груп“ ќе гради хотел кај граничниот премин Богородица

Компанијата „Принцес груп“, која пред четири дена ја купи градежната парцела кај граничниот премин Богородица, вчера уплати 23,2 милиони денари, односно 375.000 евра, за земјиштето, информираат...

Паѓаат малопродажните цени во Грција

Во октомври, цените во малопродажба во Грција се намалија  за 1,7 проценти. Во септември, пак, тој пад беше од 0,8 проценти, покажуваат официјалните податоци во...

„Самсунг“ ќе гради фабрика во Виетнам

Јужнокорејскиот технолошки гигант „Самсунг електроникс“ (Samsung еlectronics) ќе инвестира три милијарди долари во изградбата на својата фабрика во Виетнем, објави „Би-Би-Си“. Ова ќе биде втората...

Извозот во Хрватска пораснал за речиси 10 проценти

Извозот на Хрватска за првите девет месеци од оваа година достигна 57,6 милијарди куни (7,51 милијарди евра), што е за 9,6 проценти повеќе во...

(ВИДЕО) 100 тони фекалии од француските земјоделци за власта

Француските земјоделци истурија околу сто тони фекалии и арско ѓубре пред административните згради за време на нивните протести во Тулуз и во Нан, на 5...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ