fbpx

Паѓаат малопродажните цени во Грција

Во октомври, цените во малопродажба во Грција се намалија  за 1,7 проценти. Во септември, пак, тој пад беше од 0,8 проценти, покажуваат официјалните податоци во...

„Самсунг“ ќе гради фабрика во Виетнам

Јужнокорејскиот технолошки гигант „Самсунг електроникс“ (Samsung еlectronics) ќе инвестира три милијарди долари во изградбата на својата фабрика во Виетнем, објави „Би-Би-Си“. Ова ќе биде втората...

Извозот во Хрватска пораснал за речиси 10 проценти

Извозот на Хрватска за првите девет месеци од оваа година достигна 57,6 милијарди куни (7,51 милијарди евра), што е за 9,6 проценти повеќе во...

(ВИДЕО) 100 тони фекалии од француските земјоделци за власта

Француските земјоделци истурија околу сто тони фекалии и арско ѓубре пред административните згради за време на нивните протести во Тулуз и во Нан, на 5...

Јозеф Сафра го купи Корнишон во Лондон

Бразилската банкарска група „Сафра груп“ (Safra Group) на милијардерот Јозеф Сафра, го купи најпопуларниот облакодер во Лондон, кој го нарекуваат Корнишон (Gherkin) за повеќе...

ММФ: Македонија со раст поголем од просекот на регионот

Македонија ќе ја заврши годината со раст околу 3,5 отсто, што е над просекот во регионот, оцени денеска претставничката на мисијата на ММФ, Ивана...

Незири: Доделивме 12 милиони денари за претпријатијата

Во програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2014 година, релизирани се проекти во вкупен износ од 11.690.000 денари, наменети за директна поддршка на...

ЕВН ќе ги ажурира личните податоци на корисниците

Со сметките за електрична енергија од „ЕВН Македонија“, граѓаните ќе добиваат и образец за ажурирање на нивните податоци, а кој ќе се пополнува на...

Незири против ограничувањата за стари возила

Министерот за економија Беким Незири e против ограничување на користењето стари возила кои не ги исполнуваат еколошките стандарди или забрана за нивно регистирање, и...

Грција и Кипар пред договор со Израел за слободна економска зона

Откако Грција и Кипар во текот на викендот во Каиро, потпишаа идентичен документ со Египет, што предвидува исцртување на заедничка посебна економска зона, сега...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ