fbpx

Истражување: Фондот за здравство најтраспарентен, претседателот најнеотчетен за трошењето на јавните пари

Фондот за здравствено осигурување на Македонија(ФЗОМ) е најтранспаретна, а институцијата претседател на државата најнеотчетна во трошењето на јавните пари, покажува истражувањето на Центарот за...

Нов празничен кредит од Тутунска банка

Од 13 ноември годинава, НЛБ Тутунска банка воведе празничен станбен кредит со најниска каматна стапка од само 2,9 проценти, која е фиксна за првите три години од користење...

Руската инфлација ги проби сите проекции

Министерот за финансии на Русија, Антон Силуанов, смета дека инфлацијата во земјата, на годишно ниво, во јануари ќе достигне двоцифрена стапка, пренесе „Финмаркет.ру“. Како што соопшти...

Албанија ги дискриминира лековите од Македонија, бара европско знаменце

Македонските фармацевтски компании нема да можат да ги извезуваат своите лекови во Албанија доколку тие не се регистрирани во Европска Унија, стои во новиот...

Незири: Регионот е подготвен да исчекори напред и да ја подобри економската интеграција

Политики за промоција и за привлекување на инвестиции во државите-потписнички на ЦЕФТА и во регионот како целина, зголемување на потенцијалот за развој и промоција...

Незири – Исмаили: Унапредување на економската соработка со поддршка од Европска Унија

Министерот за економија, Беким Незири, денеска во просториите на министерството, оствари средба со косовскиот министер за економски развој, Фадил Исмаили. На состанокот се разговарало...

Неделата на ЦЕФТА отворена во „Холидеј ин“

Денеска, во 9.30 часот, во хотел „Холидеј ин“, министерот за економија Беким Незири ја отвори неделата на ЦЕФТА 2014, која ќе почне со повеќе...

Бојко Борисов во Брисел по финасиска поддршка

Во потрага по финансиска поддршка, неколкумина министри од Владата на Бугарија престојуваат во Брисел. Како што соопшти бугарскиот премиер Бојко Борисов, пред денешната редовна...

Зголемена куповната моќ на Европејците

13.112 евра изнесува просечната годишна куповна моќ по жител во 42 европски земји. Тоа е за еден отсто повеќе во однос на една година...

Србија подготвува контрамерки за Албанија поради законот за лекови

Србија ќе преземе соодветни контрамерки доколку Албанија не ја повлече спорната одредба од законот, балканските земји при извоз на лекови да мора да ги...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ