fbpx

„Интел“ ја купи „Пасворд бокс“

„Интел“ ја купи канадската компанија за компјутерска безбедност „Пасворд бокс“. Компанијата во понудата има решение за брзо најавување на интернет-сервисите и на апликации. Наместо...

Косово бара дел од наследството на СФРЈ и воена отштета

Новата косовска влада бара воена отштета и дел од златото од поранешната заедничка држава и воени објекти, пишува „Коха диторе“. Како што јавуваат приштинските медиуми,...

Денеска почнува „Финекспо“

Во организација на Скопски саем, а под покровителство на Министерството за финансии, денеска ќе почне дванаесеттиот по ред „Финекспо“. На првиот ден ќе се одржи тркалезна...

Анализа: Сè поголема е сиромаштијата во многудетните семејства!

Семејствата со три или повеќе деца сè повеќе осиромашуваат. Во 2012 година, стапката на сиромаштија кај нив е позначајно зголемена за период од две...

Од полноќ поевтинуваат бензините

Регулаторната комисија за енергетика одлучи за два денари по литар да ги намали малопродажните цени на „еуросупер БС-95“, „еуросупер БС-98“, „еуродизел (Д-Е V)“ и на екстралесното масло...

„Луфтханза“ откажа 1.350 летови

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ откажа 1.350 летови поради штрајкот на пилотите, кои бараат подобри услови за пензионирање. Штрајкот стапи на сила откако раководството и пилотите...

Драстично се зголемува бројот на превезените патници и стоки

Товарниот воздухопловен превоз во 2014 година е за 96,4 отсто зголемен во споредба со истиот период минатата година, соопшти Државниот завод за статистика. Според статистичките...

Во Словенија одредена минималната плата за студентите

Владата на Словенија и претставниците на студентските здруженија во земјата потпишаа документ со кој се регулира работата организирана преку студентските сервиси. Одреден е минималниот...

Ставрески: Македонија 14 месеци има континуиран пораст

Високиот пораст на индустриското производство се должи на добрата даночна политика и на бизнис-климата, рече денеска во Прилеп вицепремиерот и министер за финансии, Зоран...

НЛБ Тутунска банка, најдобра банка во Македонија за 2014 година

На 27 ноември во Лондон, НЛБ Тутунска банка е прогласена за „Најдобра банка во Македонија за 2014 година“ од угледниот финансиски магазин „Бенкер“. На свечената...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ