fbpx

Повтинуваат бензинот и нафтата

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека бензинот поевтинува за еден и половина денар, а дизелот за половина денар. Малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ се намалува...

Незири на средба со компаниите од полошкиот регион

Денеска, во 12 часот, на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово (Бизнис-центар на универзитетот), министерот за економија Беким Незири ќе се обрати на бизнис-средбата...

„Амазон“ вработува летачи на дронови

Дроновите годинава се во центарот на вниманието, а плановите на „Амазон“ да врши испорака со беспилотни летала отвори нова шанса за сите оние кои...

Иран ја доби најголемата топилница на злато на Блискиот Исток

Иран отвори нова топилница за злато, најголема на Блискиот Исток, која благодарение на уникатната технологија, може да произведе три тони фино злато годишно. Топилницата се...

Абот: На светот му се потребни два билиони долари за БДП

Премиерот на Австралија, Тони Абот, е уверен дека лидерите на Г20 ќе го исполнат ветувањето за издавање дополнителни 2.000 милијарди (2 билиони) долари за...

ЕК: Македонската економија со најдобар раст во регионот

Европската комисија оцени дека надолниот тренд на балканската економија се должи на забавениот раст и рецесијата во Србија и во Албанија во изминатите неколку...

Русија ги полни трезорите со злато

Руската централна банка го користи падот на цената на златото за да ги наполни своите трезори со златни прачки. Истовремено, државата се подготвува за можното...

Засилени контроли на угостителските објекти во Македонија

Полицијата вчера изврши контроли во 33 угостителски објекти, од кои 16 на подрачјето на Неготино и 17 на подрачјето на Кавадарци, при што биле...

БРИКС: Спремни сме за кризата

Лидерите на пет земји во развој, Бразил, Русија, Кина, Индија и Јужна Африка, се уверени дека нивните економии се добро подготвени да се соочат...

Ворен Бафет го купи „Дурасел“

„Беркшир хатавеј“ (Berkshire Hathaway) на Ворен Бафет, во договор со компанијата „Пи енд Џи“ (P&G), ја купува нејзината марка „Дурасел“. Купувањето на познатиот производител на батерии настапи...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ