fbpx

„Дневник“: Активирана банкарската гаранција на Субрата Рој

Министерството за земјоделство ја активирало банкарската гаранција на индиската компанија „Сахара груп“ од околу три милиони евра поради неисполнување на обврските на компанијата од...

Во октомври трошоците за живот пораснале за 0,2 проценти

Трошоците на живот во октомври, во однос на претходниот месец, бележат зголемување од 0,2 проценти, додека цените на мало се намалени за 0,1 процент, покажуваат податоците на...

Намалена невработеноста во САД

Нови 214.000 работни места отвориле работодавците во САД, а стапката на невработеност се спушти на ново најниско ниво за шест години, од 5,8 отсто, објави...

Поради погрешни матични броеви, прилепските тутунари останаа без субвенции

Пред просториите на Сојузот на тутунарите „Мице Козар“ во Прилеп, денеска протестираа стотина тутунари од прилепскиот и од долненскиот регион, барајќи ги неисплатените субвенции за...
Поединечната добивка на Топлификација АД изнесува 7,670 илјади денари

Топлификација со добивка од 24 милиони денари

Групацијата „Топлификација“ за период од 1 јануари до 30 септември 2014 година, остварила нето-добивката од 24.526.000 денари, додека поединечната добивка на„ Топлификација“ АД изнесува 7.670.000 денари, соопштија од компанијата. „Во 2014 година, во...

Десетгодишнина на Европската бизнис-асоцијација

По повод јубилејот 10 години од своето постоење, Европската бизнис-асоцијација на 13 ноември, во хотелот „Александар палас“ во Скопје, ќе организира економски форум на...

Повторно авонски линии Белград – Загреб

Белград и Загреб повторно ќе се поврзат со воздухопловна линија, а авионите на „Ер Србија“ на новата линија ќе сообраќаат двапати дневно. Српската национална компанија...

Венецуела е принудена да увезува нафта

Венецуела е принудена да увезува нафта за сопствени потреби иако се проценува дека земјата ги поседува најголемите нафтени резерви. Поранешниот претседател Уго Чавез своевремено се...
Во организација на шведска владина агенција „Опен трејд гејт Свидн“

Семинар за извоз на македонска храна и вино во Шведска

Семинар на кој 24 македонски компании се запознаваат со можностите за извоз на свежа храна,овошје и на зеленчук на шведскиот пазар се одржуав денеска...

Турција се закани со замрзнување на царинската унија со ЕУ

Турција би можела да ја замрзне царинската унија со Европска Унија, доколку Брисел склучи нов сеопфатен договор за слободна трговија со САД, соопшти турскиот...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ