fbpx

Во март сме потрошиле 798.215 мегават-часови електрична енергија

Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2015 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува 798.215 мегават-часови електрична енергија,...

Македонски извозни компании претставени на 20 странски пазари

Македонски извозни компании го претставија своето производствено портфолио и капацитет пред повеќе од 20 земји, со поддршка на Агенцијата за странски инвестиции и промоција. -...

Меркел: Има уште многу до постигнување договор со Грција

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска, по состанокот со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Рига, изјави дека останува уште многу да се направи за да се...

Сертификати за напредни ИТ-вештини, добија 88 невработени лица

Сертификати за завршени обуки за напредни ИТ-вештини, добија 88 невработени лица. Со овие обуки, тие стекнаа интернационално признати сертификати. Mинистерот за труд и социјална политика,...

ММФ: Русија годинава ќе има пад на БДП за 3,4 отсто

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) проценува дека годинешниот домашен бруто-производ (БДП) на Русија, која е во економска криза, ќе се намали за 3,4 отсто и оти...

Во Прилепско почна расадувањето на тутунот

Почна расадувањето на тутунот во Прилеп и во Прилепско. Неколку производители почнаа да садат во градот, а повеќето во прилепското село Канатларци и во...

Стопанските комори предупредуваат: Ако не се реши кризата, одиме кон банкрот

Ако трошите и не додавате, ако нема инвестиции и ново производство, нема можност за кредити и извори на финансирање, тогаш не е исклучено ништо,...

Кризата допрва може да ги погоди текстилната и металната индустрија

Текстилната и металната индустрија не се под директно влијание на политичката и безбедносната криза. Според познавачите на состојбите, работата на компаниите од овие сектори...

Груевски и Богов предупредуваат за „вознемиреност“ кај инвеститорите и кај компаниите

На синоќешниот собир „Македонија силна“, премиерот Никола Груевски истакна дека иако досега немаше посериозни штети за економијата, психолошката состојба по терористичкиот напад, како и изјавите на Заев...

Економските најави на Заев се ОК, но недостигаат детали

На собирот „Граѓаните за Македонија“, лидерот на опозицијата, Зоран Заев, меѓу другото зборуваше и за клучните начела врз кои ќе се потпираат и градат...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ