fbpx

Варуфакис: Кризата во Грција може да заврши во јуни

Грчкиот министер за финансии, Јанис Варуфакис, изјави дека постои можност кризата во Грција да заврши во јуни. Варуфакис истакна дека е неопходно разбирање од ЕУ...

Британската ТВ „Скај“ влегува на пазарот на мобилни телефони

Британската телевизија „Скај“, за која се плаќа претплата во Велика Британија, планира во 2016 година да направи пробов во областа на мобилните телефони со...

„Кока кола“ инвестира во Србија

„Кока кола“ во производни и капацитети за складирање ќе вложи 3,8 милиони евра во Србија. Според планираното, ќе се отвори најсовремен погон за производство на...

Швајцарската централна банка ќе интервенира на пазарот да го заштити франкот

За дополнително да ја олабави монетарната политика, Швајцарската централна банка е подготвена на интервенција на валутниот пазар, рече потпретседателот на банката, Жан Пјер Дантхине. - Откажувањето од...

ММФ: Јавниот долг во Македонија ќе изнесува повеќе од 50 отсто од БДП во...

Јавниот долг на Македонија постојано се зголемува и ќе изнесува повеќе од 50 проценти од домашниот бруто-производ (БДП) во 2017 година, предвидува Меѓународниот монетарен фонд (ММФ)...

Пријавување за финансиска поддршка за систем за наводнување на фуражните култури

Од 15 февруари до 31 март годинава, производителите на фуражни култури ќе можат да аплицираат за финансиска поддршка за набавка на систем за наводнување...

Платежната агенција се подготвува за новата мерка ИПАРД2

Со 250.000 евра до мај годинава, Платежната агенција ќе се подготвува за акредитација за новата мерка ИПАРД 2  – инвестиции во руралната инфраструктура. Станува збор...

151 милијарда долари е одливот на капитал од Русија во 2014 година

Руската централна банка соопшти дека одливот на капитал од Русија, на кој влијаеја кризата во Украина и слабеењето на рубљата, во 2014 година достигна...

„Пејпал“ се повлекува од Крим

Во петокот, меѓународниот сервис за интернет-плаќање „Пејпал“ (Paypal) своите корисници на Крим ги извести дека ќе ја прекине работата. Оттаму информираат дека оваа одлука ја...

Ќе се гради првиот хотел со седум ѕвезди во Дубровник

Рускиот милијардер Виктор Векселберг планира хотелот „Белведере“ да биде првиот од категоријата хотели со седум ѕвезди во Дубровник. Новиот хотел ќе се наоѓа на местото...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ