fbpx

Се зголемуваат цените на горивата

Од полноќ бензините поскапуваат за два и пол денари, а дизелот за половина денар, реши Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 67,50...

ЕЦБ од денеска почнува со откуп на државни обврзници

Со нова програма за откуп на државни обврзници, почнува од денеска Европската централна банка. Во настојувaње да поттикне економски пораст, ЕЦБ на 22 јануари донесе...

Богов: Економијата во моментов е најсилната точка во земјата

Економијата во моментов во земјава е најсилната точка, смета гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов, и порачува дека во ваква политичка...

Министерството за финансии врати во стопанството 25 милони евра

Министерството за финансии врз основа на доспеани за враќање државни хартии од вредност, денеска врати вкупна сума од 2,8 милијарди денари (25 милиони евра). Вчера Министерството...

Јункер: На Црна Гора ѝ се заканува банкрот

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ја предупреди Црна Гора за ризик од банкрот ако го изгуби арбитражниот спор против Централноевропската алуминиумска компанија (ЦЕАК),...
Во однос на истиот лански период номинално е зголемена за 0,1, а реално за 0,4 отсто

Владата со ново задолжување

Ново ненајавено задолжување реализираше македонската Влада. Преку продажба на едногодишни обврзници, Владата позајми речиси 21 милион евра, објавува телевизија „Телма“. Ова задолжување не беше предвидено...

Предвреме отплатен долгот кон ММФ

Република Македонија предвреме го отплати долгот за кредитната линија за претпазливост во износ од 312 милиони американски долари кон ММФ, со што заштеди пет...

„Сваровски“ ги затвора производствените погони во Кина и во Чешка

Компанијата „Сваровски“ ги затвора производствените погони во Кина и во Чешка и производството ќе го концентрира на Австрија и на Србија, стои во соопштението...

Казни за здодевни СМС-пораки

Во Велика Британија, телефонските повици и СМС-пораките од претпријатијата кон потрошувачите ќе се казнуваат парично. Од британската влада соопштија дека потрошувачите кои се вознемирени со...

Ирска воведе неутрални кутии за сите видови цигари

Закон за воведување унифицирани, неутрални кутии за сите марки цигари воведе Ирска, која стана првата земја во Европска Унија што усвојува ваков закон. Според најновите прописи, сите видови...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ