fbpx

„Сваровски“ ги затвора производствените погони во Кина и во Чешка

Компанијата „Сваровски“ ги затвора производствените погони во Кина и во Чешка и производството ќе го концентрира на Австрија и на Србија, стои во соопштението...

Казни за здодевни СМС-пораки

Во Велика Британија, телефонските повици и СМС-пораките од претпријатијата кон потрошувачите ќе се казнуваат парично. Од британската влада соопштија дека потрошувачите кои се вознемирени со...

Ирска воведе неутрални кутии за сите видови цигари

Закон за воведување унифицирани, неутрални кутии за сите марки цигари воведе Ирска, која стана првата земја во Европска Унија што усвојува ваков закон. Според најновите прописи, сите видови...

Минималецот во Македонија е 12 пати помал од ЕУ

Највисоката минимална плата во ЕУ е во Луксембург и таа изнесува 1.923 евра, додека најнискиот минималец е во Бугарија и изнесува 184 долари, објави...

Стопанска комора на Македонија на бизнис-форум во Тирана

Стопанската комора на Македонија, во соработка со Министерството за надворешни работи на Република Македонија, на 2 и 3 април ќе учествува на бизнис-форум во Тирана, Република...

Еврото поскапе во однос на доларот

Откако министрите од еврозоната се согласија да го продолжат спасувачкиот план за Грција за нови четири месеци, еврото ја зголеми својата вредност во однос на...

Македонците сè повеќе купуваат преку интернет

Tрговијата и плаќањето преку интернет во Македонија рапидно расте, па за 11 месеци од минатата година (од јануари до ноември), Македонците преку интернет потрошиле...

Исплатени субвенциите за полјоделство

Субвенциите за полјоделство денеска се исплатени на 7.181 земјоделец, соопшти Министерството за финансии. Како што се наведува во соопштението, вкупно 94.000.000 денари се одвоени за...

Македонија би можела да се најде на трасата на „Турски тек“

„Турски тек“ би можел да минува низ Грција, Македонија, Србија и низ Унгарија, соопшти унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за рускиот весник „Комерсант“. Изјавата...

Поплавите, сериозна закана и за пролетната сеидба

Пелагонија е пред нова неизвесност. По големите поплави, под знак прашање е дали оваа година навреме ќе се реализира и пролетна сеидба. Од Пелагонија годинава се...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ