fbpx

„Виз ер“ и наредните три години ќе лета од Скопје

Авионската компанија „Виз ер“ е избрана за нискобуџетен авиооператор за наредните три години, соопшти Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски, презентирајќи го отчетот...

„Европа“ и „АВТ консалтинг“ купија акции во „Фершпед“

Фабриката за кондиторски производи „Европа“ и Друштво за трговија и услуги „АВТ консалтинг“ ДООЕЛ увоз-извоз од Скопје, деновиве купија акции на шпедитерската компанија „Фершпед“, пишува „Е-магазин“. „Европа“...

„Ксиаоми“ стана трет произведувач на паметни телефони во светот

Кинескиот произведувач „Ксиаоми“ ја зголеми пазарната вредност за 1,1 милијарда на 45 милијарди долари, со што направи нов распоред на листата на титани во...

ЦЕБИ: Велика Британија ќе стане најсилна економија во ЕУ до 2030 година

Велика Британија до 2030 година ќе стане најсилна европска економија, престигнувајќи ја Германија, оценува Центарот за економски и бизнис-истражувања (ЦЕБИ) со седиште во Лондон. Во...

Компаниите да организираат дополнителен термин за откуп на тутун

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) апелираше компаниите што доцнат со откупот на тутунот, да организираат дополнителни термини за преземање на договорените количества доколку...

Грчката берза потона по најавата на изборите

Грчката берза тоне по  најавата за предвремени избори на крајот на јануари. Берзанските акции паднаа за 11,15 отсто за само два часа откако грчкиот...

Пониски цени на бензините и на нафтата

Од ноќеска на полноќ бензините и дизелот  ќе поевтинат за 3,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Цената на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 62 денари,...

Како ќе се движи цената на златото во 2015 година

Во 2015 година се очекуваат структурни промени во поглед на златото, особено откако Лондонската берза се движи кон електронски механизам на фиксирање на цената. Инвеститорите...

Тутунарите незадоволството од продажбата на тутунот ќе го изразат со протест

Сојузот на синдикати на земјоделски производители најави дека денеска ќе одржи мирен протест на тутунарите од струмичко-радовишкиот регион, кои се незадоволни од откупот на...

Саудиска Арабија со буџетски дефицит од 39 милијарди долари

Саудиска Арабија се соочува со буџетски дефицит во вредност од 145 милијарди риали (околу 39 милијарди долари) или пет проценти од БДП следната година, објавија од...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ