fbpx

Денеска почнува „Финекспо“

Во организација на Скопски саем, а под покровителство на Министерството за финансии, денеска ќе почне дванаесеттиот по ред „Финекспо“. На првиот ден ќе се одржи тркалезна...

Анализа: Сè поголема е сиромаштијата во многудетните семејства!

Семејствата со три или повеќе деца сè повеќе осиромашуваат. Во 2012 година, стапката на сиромаштија кај нив е позначајно зголемена за период од две...

Од полноќ поевтинуваат бензините

Регулаторната комисија за енергетика одлучи за два денари по литар да ги намали малопродажните цени на „еуросупер БС-95“, „еуросупер БС-98“, „еуродизел (Д-Е V)“ и на екстралесното масло...

„Луфтханза“ откажа 1.350 летови

Германската авиокомпанија „Луфтханза“ откажа 1.350 летови поради штрајкот на пилотите, кои бараат подобри услови за пензионирање. Штрајкот стапи на сила откако раководството и пилотите...

Драстично се зголемува бројот на превезените патници и стоки

Товарниот воздухопловен превоз во 2014 година е за 96,4 отсто зголемен во споредба со истиот период минатата година, соопшти Државниот завод за статистика. Според статистичките...

Во Словенија одредена минималната плата за студентите

Владата на Словенија и претставниците на студентските здруженија во земјата потпишаа документ со кој се регулира работата организирана преку студентските сервиси. Одреден е минималниот...

Ставрески: Македонија 14 месеци има континуиран пораст

Високиот пораст на индустриското производство се должи на добрата даночна политика и на бизнис-климата, рече денеска во Прилеп вицепремиерот и министер за финансии, Зоран...

НЛБ Тутунска банка, најдобра банка во Македонија за 2014 година

На 27 ноември во Лондон, НЛБ Тутунска банка е прогласена за „Најдобра банка во Македонија за 2014 година“ од угледниот финансиски магазин „Бенкер“. На свечената...

ЕУ бара „Гугл“ да се подели

Европскиот парламент со мнозинство гласови изгласа поделба на бизнисот на „Гугл“ во Европа. За усвојувањето на необврзувачката резолуција, со која Европска Унија бара од американскиот...

Словенија ќе поднесе тужби против должниците од поранешна Југославија

Исплатата на штедните влогови на штедачите на поранешна Љубљанска банка надвор од Словенијa, според пресудата на Европскиот суд за човекови права, не ја исклучува...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ