„Виз ер“ пренесе еден милион патници

Еден милион патници на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје досега има пренесено нискобуџетната авиокомпанија „Виз ер“ од почетокот на својата работа во 2011 година. Оваа авиокомпанија моментално вработува 47...

Од поевтината нафта граѓаните нема да се офајдат

Падот на цената на нафтата на светските берзи и намалувањето на цената на горивата на домашниот пазар, не се очекува да го растовари буџетот...

Конференција за промоција на македонските автохтони семиња

Во организација на „Слоу фуд млади Македонија“, денеска ќе се одржи конференција на тема „Нашите семиња, наша иднина“, а целта е промовирање и заштита...

За гасот има алтернативи, но треба посериозно да се работи на нив

По новонастанатата ситуација со изградбата на гасоводот „Јужен тек“, на кој требаше да се приклучи и гасоводниот систем во Македонија, експертите се со поделени...

Нов штрајк на пилотите на „Луфтханза“

Пилотите на германската авиокомпанија „Луфтханза“ најавија нов штрајк за четврток, два дена откако заврши претходниот штрајк. Синдикатот на пилотите доцна синоќа најави дека штрајкот ќе...

Македонија и Социјалистичка Република Виетнам потпишаа Договор за економска соработка

Денеска министерот за економија, Беким Незири, и заменик-министерот за индустрија и за трговија на Социјалистичка Република Виетнам, До Танг Хаи, потпишаа Договор за економска...

Европа на нозе за „Јужен тек“, Македонија молчи

По изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека Русија е принудена да се повлече од проектот „Јужен тек“, поради тоа што Европска Унија не...

„Интел“ ја купи „Пасворд бокс“

„Интел“ ја купи канадската компанија за компјутерска безбедност „Пасворд бокс“. Компанијата во понудата има решение за брзо најавување на интернет-сервисите и на апликации. Наместо...

Косово бара дел од наследството на СФРЈ и воена отштета

Новата косовска влада бара воена отштета и дел од златото од поранешната заедничка држава и воени објекти, пишува „Коха диторе“. Како што јавуваат приштинските медиуми,...

Денеска почнува „Финекспо“

Во организација на Скопски саем, а под покровителство на Министерството за финансии, денеска ќе почне дванаесеттиот по ред „Финекспо“. На првиот ден ќе се одржи тркалезна...

НАЈНОВИ

БАЛКАН