Русија се сомнева дека ЕУ извезува преку БиХ

Русија го истражува обидот за шверцување европско овошје и зеленчук преку Босна и Херцеговина со цел да го избегне ембаргото на Москва за увоз...

Кинезите бесрамно го искорпираа „ренџ ровер ивок“

Британската компанија „Ленд ровер“ подготвува жалба против кинеските власти откако британската компанија „Ленд винд“ на кинескиот пазар го промовираше моделот „ленд винд X7 SUV“. Претставниците на „Ленд...

Груевски: Имаме најниски трошоци за почнување бизнис во Европа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска присуствуваше и се обрати на Виенскиот економски форум. На годинешниот настан, покрај македонскиот премиер, присуствуваат...

Руската економија може да загуби 140 милијарди долари

Најмалку 40 милијарди долари може да загуби руската економија поради геополитичките санкции. Од  90, пак, до 100 милијарди долари може да изгуби поради падот...

Кратово ќе добие индустриска зона до средината на 2015 година

Индустриската зона во Кратово, еден од крупните инфрастриктурни проекти финансиски поддржани од Владата, ќе биде готова до средината на 2015 година, изјави вицепремиерот и...

Ставрески: Каматите за станбените кредити на најниско ниво

Проектот „Купи куќа, купи стан“ постигна значителен ефект во делот на создавањето конкуренција и во делот на спуштањето на каматните стапки за станбените кредити,...

Македонија очекува укинување на бариерите за извоз на лекови во Албанија и на вино...

По дводневните панел-дискусии во рамки на неделата на ЦЕФТА 2014, на кои се разговараше на теми за зголемување на инвестициите во ЦЕФТА-регионот, за регионалните...

Седница на Мешовитиот комитет на ЦЕФТА

Мешовитиот комитет на потписничките на ЦЕФТА, денеска ќе одржи седница со која ќе претседава министерот за економија, Беким Незири. Седницата се одржува во рамките...

Македонија е седма во светот по ниски даноци

Република Македонија се најде меѓу најдобрите десет земји во светот со најниска даночна стапка, се наведува во извештајот „Пеинг таксис 2015“ (Paying taxes 2015). Од...

Бизнисмените бараат да бидат консултирани при носењето закони

Македонските бизнисмени бараат од владата стопанските комори задолжително да бидат консултирани пред да се донесуваат законски прописи од значење за економијата, поголема правна сигурност,...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН