Во Словенија одредена минималната плата за студентите

Владата на Словенија и претставниците на студентските здруженија во земјата потпишаа документ со кој се регулира работата организирана преку студентските сервиси. Одреден е минималниот...

Ставрески: Македонија 14 месеци има континуиран пораст

Високиот пораст на индустриското производство се должи на добрата даночна политика и на бизнис-климата, рече денеска во Прилеп вицепремиерот и министер за финансии, Зоран...

НЛБ Тутунска банка, најдобра банка во Македонија за 2014 година

На 27 ноември во Лондон, НЛБ Тутунска банка е прогласена за „Најдобра банка во Македонија за 2014 година“ од угледниот финансиски магазин „Бенкер“. На свечената...

ЕУ бара „Гугл“ да се подели

Европскиот парламент со мнозинство гласови изгласа поделба на бизнисот на „Гугл“ во Европа. За усвојувањето на необврзувачката резолуција, со која Европска Унија бара од американскиот...

Словенија ќе поднесе тужби против должниците од поранешна Југославија

Исплатата на штедните влогови на штедачите на поранешна Љубљанска банка надвор од Словенијa, според пресудата на Европскиот суд за човекови права, не ја исклучува...

Јункер најави 315 милијарди евра инвестиции за ЕУ

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска во Европскиот парламент во Стразбур го презентираше новиот „амбициозен“ план од 315 милијарди евра на неговата...

„Метро“ го продава имотот во Грција

За 65 милиони евра, германскиот синџир супермаркети „Метро АГ“ ги продава филијалите на „Макро кеш и кери“ (Makro Cash & Carry) во Грција, на локалната малопродажна група...

На Шар Планина, Косово ќе гради ски-центар вреден 410 милиони евра

Во изградба на ски-центарот во Брезовица на Шар Планина. Косово ќе вложи 410 милиони евра, а, според планот, ова треба да стане најмодерен ски-центар...

Русија се сомнева дека ЕУ извезува преку БиХ

Русија го истражува обидот за шверцување европско овошје и зеленчук преку Босна и Херцеговина со цел да го избегне ембаргото на Москва за увоз...

Кинезите бесрамно го искорпираа „ренџ ровер ивок“

Британската компанија „Ленд ровер“ подготвува жалба против кинеските власти откако британската компанија „Ленд винд“ на кинескиот пазар го промовираше моделот „ленд винд X7 SUV“. Претставниците на „Ленд...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН