Детроит излезе од стечај

Градот Детроит излезе од стечај по банкротирањето во 2013 година. Градските и државните власти постигнаа спогодба за отпишување на седум милијарди долари од вкупниот долг од...

Незири: Поголема поддршка на занаетчиството во наредниот период

Денеска министерот за економија, Беким Незири, се обрати на петтата по ред манифестација „Денови на занаетчиство во Република Македонија“, во организација на Занаетчиска комора...

Денови на занаетчиството во Стара скопска чаршија

Годинава, петти пат  Занаетчиската комора на Република Македонија ја организира манифестацијата „Денови на занаетчиството во РМ“, која е под покровителство на Министерството за економија. Манифестација има цел...

Србија е четврти најголем извозник на метли во светот

Србија е четвртиот извозник на четки и на метли во светот, по Кина, Шри Ланка и по Мексико. Според статистиката, во последните две години Србија има...

ЕУ: „Јужен коридор“ наместо „Јужен тек“

Претставниците на седумте членки на ЕУ кои беа вклучени во проектот „Јужен тек“ се согласија во Брисел да тргнат по алтернативни патишта за увоз...

Арапски инвеститори го купија Скотланд јард

Скотланд јард, седиштето на лондонската полиција, кое е едно од најпознатите во светот, е продадено на инвеститори од Персискиот Залив, соопшти канцеларијата на лондонскиот...

Се продава државно земјиште за изградба на филмски град во Зелениково

Министерството за транспорт и врски објави оглас за продажба на државно неизградено земјиште во општина Зелениково, за изградба на филмски град. Земјиштето ќе се...

СДСМ ја обвини власта за лошата состојба во сточарството

Големиот број погрешни земјоделски политики на актуелната власт се причина за преполовеното сточарско производство и за незадолството што владее меѓу сточарите кои се оставени...

ЕБОР ќе ѝ даде кредит на Македонија за Коридор 8 и за патишта

Европската банка за обнова и развој и Македонија денеска потпишаа договор за кредит од 145 милиони евра, со кој ќе се финансира модернизирањето на железничката...

Република Српска ги забрани производите на „Пекабеско“

Република Српска денеска го забрани производите на македонската компанија „Пекабеско“ бидејќи во нив, наводно, се откриени канцерогени материи, јавува „Балкан инсајт“ Македонските официјални претставници и...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН