Од Европскиот фонд со 21 милијарда евра, ќар ќе има и Западен Балкан

Новиот Европски фонд за стратегиско инвестирање - ЕФСИ (SEIF) ќе располага со 21 милијарда евра, но според претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, неговата работа...

НБМ: Расте инфлацијата, паѓа индустриското производство

Во април, базичната инфлација е повисока за 0,5 отсто на месечна основа (наспроти малото намалување во март), а ист толкав пораст е регистриран и на годишна...

Денеска почнува продажбата на едномесечниот зелен картон

Денеска стапува на сила одлуката на Владата за воведување едномесечен зелен картон кој го издаваат осигурителните компании. Цената на едномесечен зелен картон изнесува 30 евра за...

Санкциите кон Русија ја чинат Европа 100 милијарди евра

Кризата во Русија која се должи на санкциите, би можла Европа да ја чини до 100 милијарди евра, предупредуваат стручњаците од виенскиот економски институт...

Додатокот за децата со пречки во развојот се зголеми за 25 проценти

Посебниот додаток за децата со пречки во развојот од материјално необезбедените семејства се зголеми за 25 проценти, а мерката опфаќа 1.030 родители на овие...

Во Македонија работат 150 германски компании

Бројот на германски компании што работат во Македонија изнесува 150 и од 2000 година досега, таа бројка е зголемена 10 пати. - Билатералната трговска размена од...

Регистрирани 1.075 бесправно изградени објекти

Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2014 година, на територијата на Македонија се регистрирани 1.075 бесправно изградени објекти. Според видот на...

ДЗС: Се очекува зголемен обем на производство во наредните три месеци

Според оцената на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во мај 2015 година е за 2,1 процентни поени зголемен во...

Сè поголем број граѓани и фирми со блокирани сметки

Според податоците на НБРМ, бројот на физички лица со блокирани сметки во април годинава е 70.066, а во споредба со истиот период лани, бројката е...

„Витаминка“ на престижен саем на кондиторски производи во Кина

Компанијата „Витаминка“ се претстави на еден од светски највлијателните саеми на кондиторски производи, саемот “Кина-Централна и Источна Европа експо за инвестиции и трговија со храна“. -...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН