За еден резервоар, Македонците треба да работат три дена, Хрватите еден ден, а Словенците...

Црногорскиот весник „Дневне новине“ направил анализа во која ги споредува цените на бензините во земјите од поранешна Југославија и колку му треба на просечен...

„Македонски телеком“ и „Т-Мобиле“ од 1 јули стануваат една компанија

„Македонски телеком“ и „Т-Мобиле Македонија“ од 1 јули официјално стануваат една компанија - „Македонски телеком“. Одлуката е донесена на собранието на акционери одржано на 17...

Струја ќе има доволно, а дали ќе поскапи, ќе видиме

Модернизација на мрежата на ЕВН, инвестиции во ЕЛЕМ, енергетска ефикасност, актуелизација на состојбите во нафтениот сектор и гасификација беа темите на денешната конференција „Енергетските предизвици во...

Конференција на тема „Енергетските предизвици во Македонија“

Денеска во Стопанска комора на Македонија, здружението на енергетиката при Стопанска комора на Македонија, организира прва промотивна конференција на тема „Енергетските предизвици во Република...

Мобилниот оператор „Албафон“ престана да работи

Четвртиот мобилен оператор „Албафон“ престана да работи, наводно поради неплатени долгови спрема компанијата „Оне“, чија инфраструктура ја имааше на користење. „Албафон“ работеше две години со...

Ципрас: ЕЦБ и ЕУ сакаат да нè понижат

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска се спротистави на обидите на меѓународните кредитори да ја „понижат“ неговата влада и рече дека нивното инсистирање на дополнителни...

Напредок во трговијата со Унгарија и зголемување на инвестициите

Министерот за економија, Беким Незири, вчера оствари средба со министерот за надворешни работи и за трговија на Унгарија, Петер Сијарто. На средбата беа потврдени пријателските односи...

Во Кина има четири милиони милионери

Кина минатата година имала четири милиони милионери, што е најголем број во светот по САД и се должи, пред сè, на порастот на акциите...

КСС, „Ленка“ и „Солидарност“: Зошто К-15 не треба да се укине?

Претставниците на Конфередацијата на слободни синдикати, „Солидарност“ и на „Ленка“, го соопштија својот став, зошто К-15 не треба да се укине. Според Здравко Савески од...

К-15 за фирмите членки на Синдикатот и тие што не работат со загуба

Сојузот на синдикатите на Македонија и Организацијата на работодавци на РМ денеска ги продолжија разговорите околу измени и дополнување на Општиот колективен договор за...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН