Се намалуваат извозот и бројот на вработени во металургијата

Индустриското производство во првите пет месеци од годинава, споредено со лани истиот период, бележи минорно намалување, но во мај е забележан поголем пад. Извозот и...

Пад на еврото во однос на доларот

Еврото падна за повеќе од еден отсто во однос на доларот, а и европските акции и берзите навестуваат остар пад во текот на денот. Неименувани...

Странските инвеститори не се задоволни од честото менување на законите

Претставници на Меѓународниот монетарен фонд се сретнаа со претседателот на Советот на странски инвеститори, Хуан Педро Хименез Наваро, информираат од Стопанската комора на Македонија. Наваро нагласи...

Богов: Нема потреба од помош однадвор поради грчката криза

За да го превенираат евентуалното влијание од кризата во Грција, македонските банки немаат потреба од надворешна помош, но пристапот до инструментите за рефинансирање на...

Груевски ја пушти во употреба фабриката „Дока текстил“

Премиерот Никола Груевски денеска официјално ја пушти во употреба фабриката „Дока текстил“ во гевгелиско Миравци, во која во моментов работат 70 работници, а до...

Руралниот и развојот на локалната економија, цели на форумот „Лидерфест 2015“

Афирмација на работата на субјектите што се ангажирани во руралниот и во развојот на локалната економија е целта на дводневниот форум „Лидерфест 2015“, што денеска се...

ММФ: Владата на Ципрас е одговорна за бавните реформи

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) смета дека на Грција ќе ѝ биде потребна помош од 50 милијарди евра во новиот круг финансиска помош од крајот...

Јавната администрација уште се дума за грчките плажи

Откажување на туристичките аранжмани за Грција нема, но продажбата во агенциите е послаба во однос на претходните години. Во оваа насока говори и фактот што...

Земјоделците ќе можат да користат кредити, во износ од 20 милиони долари

УСАИД и Министерството за земјоделство заеднички ќе финансираат механизам за парцијално гарантирање кредити, што ќе се овозможи зголемено кредитирање на индивидуалните земјоделци. Во следните десет...

Светозар Јаневски ја закупи Белгрaдската индустрија за пиво (БИП)

Македонскиот бизнисмен Светозар Јаневски, претседател на управниот одбор на винарската визба „Тиквеш“, ја закупи Белградската индустрија за пиво (БИП) за 50.000 евра месечно, тврдат...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН