Министерството за финансии ја откажа денешната аукција на државни записи

Министерството за финансии ја откажа денешната аукција на државни записи, на која требаше да побара 813.000 евра од домашните кредитори. Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов,...

Вработените во ОХИС преку протест ги бараат заостанатите плати

Исплата на заостанатите 24 плати побараа вработените во државниот загубар ОХИС. Тие протестираа пред Владата, бидејќи со години чекаат на исплатата на тие пари. Државата...

Најниска стапка на невработеност во еврозоната

Во еврозоната во декември минатата година имало 15,5 милиони невработени луѓе, односно најмалку во последните четири години, покажуваат податоците на европската служба за статистика Евростат. Бројот на невработени...

Државата денеска ќе се задолжи 813.000 евра кај домашните кредитори

Државата денеска ќе се задолжи за 813.000 евра кај домашните кредитори, а веќе утре истата сума треба да биде раздолжена. Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире...

Македонски млечни производи ќе се извезуваат на рускиот пазар од овој месец

Македонија ќе почне да извезува млечни и месни производи на рускиот пазар од овој месец. Меморандум помеѓу македонските Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство и...

Наумов: Министерот за финансии ја прекрши постапката за утрешната аукција

Министерот Ставрески на 29 јануари, соочен со рекордниот износ на јавниот долг од 4,224 милијарди евра, свесен за состојбата на државната каса, ги прекрши Законот за јавен...

Иран доби пристап до имот вреден 100 милијарди долари

Иран денеска соопшти дека сега има пристап до имот вреден повеќе од 100 милијарди долари, кој беше замрзнат во странство поради санкциите кои се...

Државата лани се задолжила 197 милиони евра кај домашните инвеститори

За целата 2015 година, вкупната нето-емисија на државни хартии од вредност изнесува 12.172.000 денари или 197 милиони евра, објави Народна банка. - Каматните стапки на...

Народна банка одбележува седумдецениско работење

Со низа активности, Народна банка ќе одбележи 70 години од постоењето. Одбележувањето на јубилејот ќе се одвива во текот на целата година, под мотото „Запознајте...

„Херитиџ“: Македонија е економски умерено слободна земја

Македонија останува во категоријата економски умерено слободни земји и е рангирана на 47. место од вкупно 166 рангирани земји, пишува во извештајот за индексот на економски...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН