fbpx

Незири: Доделивме 12 милиони денари за претпријатијата

Во програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2014 година, релизирани се проекти во вкупен износ од 11.690.000 денари, наменети за директна поддршка на деловните субјекти за активности, насочени кон подобрување на конкурентноста на компаниите и на нивните производи и услуги, истакна на денешната прес-конференција...

ЕВН ќе ги ажурира личните податоци на корисниците

Со сметките за електрична енергија од „ЕВН Македонија“, граѓаните ќе добиваат и образец за ажурирање на нивните податоци, а кој ќе се пополнува на доброволна основа. Пополнувањето на обрасците е дел од кампањата што ја почнаа денеска Дирекцијата за заштита на личните податоци и „ЕВН...

Незири против ограничувањата за стари возила

Министерот за економија Беким Незири e против ограничување на користењето стари возила кои не ги исполнуваат еколошките стандарди или забрана за нивно регистирање, и очекува дека во наредните неколку години нема да се воведува оваа мерка. - Како ресорен министер, дадов негативно мислење за ова...

Грција и Кипар пред договор со Израел за слободна економска зона

Откако Грција и Кипар во текот на викендот во Каиро, потпишаа идентичен документ со Египет, што предвидува исцртување на заедничка посебна економска зона, сега се подготвуваат да потпишат спогодба со Израел, пишува весникот „Етнос“. Со оваа се отвора патот за подготовка и за реализација на новата...

Босанците увезуваат леб!

По неконтролираниот увоз на вода, млеко, како и на многу суровини и преработки, во Босна и Херцеговина се увезува и леб. На полиците за прехранбени производи во Босна и Херцеговина, се нуди увозен леб, пренесува „Фена“. Спакуван во пластични вреќички од 500 грама, овој тост-леб е увезен...

„Скопски пазар“ ја зголеми добивката за 18 отсто

„Скопски пазар“ во првите девет месеци од годинава оствари добивка од 40.405.000 денари, што е зголемување за 18 отсто во однос на истиот период од минатата година, кога компанијата реализира добивка од 34.205.000 денари. Податоците во финансискиот извештај на компанијата објавен на Македонската берза покажуваат...

Македонците трошат повеќе од три часа месечно на мобилен телефон

187,32 минути месечно Македонците зборуваат на мобилен телефон, покажуваат истражувањата за второто тримесечје од 2014 година. Најголем дел од разговорите се во сопствена мрежа и изнесуваат 147,24 минути (78,61%). Сообраќајот кон други мобилни мрежи во Македонија е помал и изнесува 35,01 минути (18,69%) додека, пак,...

„Дневник“: Активирана банкарската гаранција на Субрата Рој

Министерството за земјоделство ја активирало банкарската гаранција на индиската компанија „Сахара груп“ од околу три милиони евра поради неисполнување на обврските на компанијата од договорот потпишан при преземање на комбинатот, објави „Дневник“. Од министерството за „Дневник“ изјавиле дека сега ќе следи раскинување на договорот и...

Во октомври трошоците за живот пораснале за 0,2 проценти

Трошоците на живот во октомври, во однос на претходниот месец, бележат зголемување од 0,2 проценти, додека цените на мало се намалени за 0,1 процент, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Порастот на трошоците на животот од 0,2 проценти во октомври 2014 година, во споредба со претходниот месец, е резултат...

Намалена невработеноста во САД

Нови 214.000 работни места отвориле работодавците во САД, а стапката на невработеност се спушти на ново најниско ниво за шест години, од 5,8 отсто, објави во петокот американското министерство за труд. Со тоа продолжи солидното темпо на вработување во најголемата светска економија, во која во изминатите...

Поради погрешни матични броеви, прилепските тутунари останаа без субвенции

Пред просториите на Сојузот на тутунарите „Мице Козар“ во Прилеп, денеска протестираа стотина тутунари од прилепскиот и од долненскиот регион, барајќи ги неисплатените субвенции за предадениот тутун од ланската реколта во износ од пет милиони евра. Претставници од Сојузот на тутунските здруженија велат дека за ланскиот...

Топлификација со добивка од 24 милиони денари

Поединечната добивка на Топлификација АД изнесува 7,670 илјади денари
Групацијата „Топлификација“ за период од 1 јануари до 30 септември 2014 година, остварила нето-добивката од 24.526.000 денари, додека поединечната добивка на„ Топлификација“ АД изнесува 7.670.000 денари, соопштија од компанијата. „Во 2014 година, во согласност со сметководствената политика, заклучно со септември 2014 година, „Топлификација“ АД има евидентирано исправка на вредноста на побарувања врз основа на...

Десетгодишнина на Европската бизнис-асоцијација

По повод јубилејот 10 години од своето постоење, Европската бизнис-асоцијација на 13 ноември, во хотелот „Александар палас“ во Скопје, ќе организира економски форум на кој ќе учествуваат највисоки владини претставници, извршни директори од најголемите македонски компании, како и претставници од ЕУ-институции и менаџери од...

Повторно авонски линии Белград – Загреб

Белград и Загреб повторно ќе се поврзат со воздухопловна линија, а авионите на „Ер Србија“ на новата линија ќе сообраќаат двапати дневно. Српската национална компанија најави дека линијата ќе биде воспоставена на 12 декември. Летовите од Белград за Загреб ќе бидат во 7:35 и 18:20, а...

Венецуела е принудена да увезува нафта

Венецуела е принудена да увезува нафта за сопствени потреби иако се проценува дека земјата ги поседува најголемите нафтени резерви. Поранешниот претседател Уго Чавез своевремено се фалеше дека ја вратил нафтената индустрија под контрола на државата, откако го национализираше вложувањето на приватните нафтени компании во земјата...

Семинар за извоз на македонска храна и вино во Шведска

Во организација на шведска владина агенција „Опен трејд гејт Свидн“
Семинар на кој 24 македонски компании се запознаваат со можностите за извоз на свежа храна,овошје и на зеленчук на шведскиот пазар се одржуав денеска во Скопје, во организација на шведска владина агенција „Опен трејд гејт Свидн“. Еден од најголемите снабдувачи со вино во Шведска, кој...

Турција се закани со замрзнување на царинската унија со ЕУ

Турција би можела да ја замрзне царинската унија со Европска Унија, доколку Брисел склучи нов сеопфатен договор за слободна трговија со САД, соопшти турскиот министер за европски работи. Турција, земја-кандидатка, има царинска унија со ЕУ од 1996 година. Турските политичари стравуваат дека новиот договор меѓу...

Груевски одржа презентација за Македонија на бизнис-форум во Њујорк

Премиерот Груевски пред присутните ја нагласил стабилната макроекономска политика
Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, и членовите на владината делегација, во чиј состав се заменик претседателот на Владата и министер за финансии, Зоран Ставрески, и директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Виктор Мизо, завчера попладне (понеделник, 03.11.2014 година) во Њујорк,...

Украина ќе гради нов гасовод за да ја избегне Русија

Украина сака со Полска да изгради целосно нов гасовод, кој би ù овозможил на земјата целосно да се снабдува со гас од земјите од Европска Унија. Украинскиот премиер Арсениј Јацењук им наредил на надлежните министерства да почнат со изработка на проектот, а рокот за изградбата и пуштањето...

САД покрена истрага против ЈП Морган Чејс

Најголемата американска банка, „ЈП Морган Чејс“, е под истрага поради своето тргување со валути. Министерството за правда на САД покрена кривична истрага. Можната вкупна загуба на банката „ЈП Морган Чејс“ од сите актуелни кривични тужби покренати од министерството за правдa, како и од неколкуте други...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...