Македонската винска индустрија претставена пред пратеници во Европскиот парламент

Претставници на здружението „Вина од Македонија“ пред Комисијата за земјоделство на Европскиот парламент ги презентираа состојбите и плановите за унапредување на винската индустрија во...

Форум: Реформите од Поглавјето 20 за претпријатија и индустриска политика се во напредна фаза

Интернационален форум на тема „Интеграциите во Европската унија и реформскиот процес на преговарачкото поглавје 20: Претпријатија и индустриска политика“ денес и утре се одржува...

Фазлиу: Ќе се инвестираат 4,7 милиони евра за 43 проекти во планските региони

Mинистерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, информираше дека во осумте плански региони ќе бидат реализирани 43 проекти во вкупна вредност од 290 милиони денари...

Компаниите бараат заедничко царинење на стоките помеѓу Македонија, Србија и Албанија

Компаниите при Стопанска комора на Македонија (СКМ) бараат заедничко царинење на стоките помеѓу нашата држава со Албанија и Србија. Според мониторингот направен од страна на...

Во Македонија работната седмица трае подолго од каде било во ЕУ (инфографик)

Во Македонија работната седмица трае подолго отколку во која било земја-членка на Европската унија, а по бројот на работни часови седмично, земјава е втора...

Поранешни вработени на „Еурокомпозит“ го блокираа центарот на Прилеп

Дваесетина поранешни вработени во прилепскиот загубар „Еурокомпозит“, кои што од неодамна се прогласени за технолошки вишок, денеска на пладне протестираа на главната крстосница во...

Меѓународната финансиска корпорација ќе помага домашните да се поврзат со странските компании

Домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвеститори во ТИР-зоните преку проект кој Министерство за финансии го договорил со Меѓународната финансика корпорација (ИФЦ) за...

Германските компании со недостиг на квалификуван кадар и проблем со заштита на животната средина

Премирот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска одржа средба со Делегација на Германското стопанство, како и со претставници...

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат

Малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 2,5 до три денари, а на дизелот за 1,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. За три денари...

Форум за бизнисмените за поглавјето 20 од преговорите со ЕУ

ПСМ Фондација в четврток и петок во скопскиот хотел „Арка“ го организира првиот Интернационален Форум за поглавјето 20. Настанот на тема „Интеграциите во Европската унија...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН