fbpx

Вклучено електричното напојување во ОУ „Григор Прличев“ во Охрид

По една седмица, од претпладнево, наставата во основното училиште „Григор Прличев“ во Охрид се одвива според редовниот план и програма. Општина Охрид, по одлуката...

Регионален семинар за ветеринарни препарати во Охрид

Најмалку 60 проценти од човечките патогени заболувања се пренесуваат од луѓето на животните и обратно, истакна регионалниот претставник на Светската организација за здравствена заштита на...

Ротаријанците собраа повеќе од 40.000 евра за детското болничко одделение

Членовите на клубот „Ротари“ - Охрид, реализираа проект „Медицинска опрема за детското одделение при Општата болница во Охрид“, во вредност од 40.245 евра. Поддршката пристигнала...

Караџаферис под истрага за корупциски скандал

Лидерот на ултра-десничарската ЛАОС, Јоргос Караџаферис, е под истрага за можна вмешаност во скандал со перење пари преку офшор-компанија. Како што објави грчкиот весник...

Deputeti Goran Mileski kërkojë dorëheqjen e drejtorit te spitalit të Manastirit.

Nënkryetari i PLD-së dhe deputeti, Goran Mileski, kërkuan dorëheqjen e drejtorit të spitalit të Manastirit, Vasil Najdovskit. Milevski konsideron se drejtor i...

Загина човек во сообраќајка на патот Радовиш – Штип

Во тешка сообраќајка, претпладнето пред 9 часот, загина човек на патот Радовиш – Штип во месноста Шести километар, а друг се бори за живот....

Виолета Сековска со поетско-музички перформанс во Корча

Македонската поетеса Виолета Сековска, пред поголем број Македонци од регионот на Корча и на Мала Преспа, се претстави со својот поетско-музички перформанс „Со љубов...

Со претстава одбележана 70-годишнината на Битолскиот народен театар

„Генерациите си одaт, нови актери доаѓаат, но театарот останува“, ова накусо беше главната порака што екипата на Битолскиот народен театар ја испрати на 70-годишнината...

Штипскиот театар со нова премиера

Десет приказни од Марко Цепенков го сочинуваат текстот на претставата „Лулка“, што во режија на Андреј Цветановски, премиерно ќе биде изведена в сабота, во...

Мајката на мртвото дете во Штип не верува дека тоа само заталкало

Тригодишниот Чинар Сулејманов бил пронајден мртов во близина на викенд-населбата Суитлак во Штип, потврди полицијата. Детето е најдено на еден километар од куќата кадешто живее...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ