fbpx

Во Штип нови случаи на жолтица

Четиринаесет нови случаи на заболени со жолтица регистрирал Институтот за јавно здравје во Штип. Тоа е бројот на заболени во октомври и во ноември....

Почнуваат чествувањата за Свети Никола

Со света утринска литургија во Соборниот храм „Свети Никола“, почна чествувањето на празникот на патронот на Штип, свети Никола. Празнувањата продложуваат со литија, која...

Битолчани ќе ја чекаат Нова година покрај море

Патувањата за дочекот на Нова година и натаму се најпримамливи за битолчани, а оваа година посебен интерес покажале за дестинациите покрај море. Истовремено и...

Македонската и албанската полиција ќе соработуваат со заеднички оперативни тимови

Македонската и албанската полиција, вчера и денеска, на работен состанок кој се одржува во охридскиот хотел „Милениум палас“, договараат заедничка стратегија за поуспешно справување со...

Конкурс за наградите „Крсте Чачански“ и „Јован Котески“

Здружението за литература, култура и наука „Бран“ од Струга и ревијата за книжевност „Бранувања“, петтипат го распишуваат востановениот конкурс за наградите „Крсте Чачански“ -...

ЕУ прати порака: Соларни пловила по македонските езера

Во Пустец, седиштето на истоимената општина во Република Албанија, населена со етнички Македонци, вчера пристигна долго очекуваното езерско пловило - соларно бротче, дел од...

Академијата за убави уметности во Вевчани со седум одделенија

Академијата за убави уметности од Вевчани, промовирана ова лето, ќе реализира низа значајни проекти со кои се потврдат и афирмираат творечки зафати – од...

Дејан Паноски: Oхрид – центар на меѓународниот еколошки интерес

2014 беше година на ефектуирање на долгогодишната работа и година во која се донесени нови вредности за Охрид и за регионот, кои ќе имаат...

Ќе најде ли Самарас 20 пратеници за 12 дена?

Претседател или предвремени парламентарни избори во јануари. Ваков е ставот на грчкиот премиер Андонис Самарас по вчерашниот прв круг гласање за претседател во грчкото...

Охрид блесна во новогодишен сјај

По повеќедневното украсување, вчеравечер, со вклучувањето на раскошната илуминација, Охрид блесна во новогодишен сјај. На плоштадот Св. Климент Охридски, беше организирана и скромна културно-уметничка...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ