fbpx

Мермер од споменик на Александар Македонски падна и повреди дете во Штип

Полуметарска мермерна плоча од споменикот на Александар Македонски на плоштадот во Штип, денеска по 14 часот паднала врз 12-годишно дете. Според првичните податоци, по завршувањето...

Интерпелација за претседателката на битолскиот совет, Силвана Ангелевска!?

Советникот на НСДП од Битола, Благојче Котевски, денеска на седница на Совет побара интерпелација за претседателката на советот, Силвана Ангелевска од ВМРО-ДПМНЕ. Советникот обвини...

Охрид на саем за туризам во Прага

Македонскиот туристички и прв летен културен центар Охрид, од денеска се претставува на саем за туризам во Прага, Република Чешка. Презентацијата на туристичката понуда на...

Нема крај за градежната експанзија во Охрид

Во локалната самоуправа во Охрид, не пресушуваат иницијативите во прилог на градежната експанзија, која наместо да биде конечно запрена, напротив, се интензивира. Стручната јавност...

Поплавените штипјани добија пари од Владата

117 домаќинства и 9 правни субјекти добија повеќе од два милиони и 600.000 денари обештетување од Владата, што е 15 отсто од претрпенaата штета, потврди Лазар...

Петар Младеновски и Петрит Сарачини во Охрид го промовираа проектот „Безомразно“

Движењето за младински активизам „Безомразно“ и Македонскиот институт за медиуми(МИМ), пред ученици од неколку охридски училишта го промовираа проектот насловен „Со креативност и младински...

Педесет наставници од Штип реагираат на казните

Педесетина наставници од Штип до училишните одбори поднеле приговори поради пониските оценки од интерното оценување. Тие реагираат затоа што со тоа ќе добијат и плата...
Денеска невработеноста во Охрид е на ниво од 40 отсто

Охриѓани масовно се иселуваат!

Што му се случува на македонскиот туристички и летен културен центар? Дали е можно жителите од најубавиот град во земјата така интензивно да се...
Истовремено, трибината ќе биде искористена за анализа на состојбите во Охрид

Шекеринска на трибина со охриѓани во вторник

Како дел од новата партиска стратегија за понепосреден контакт со членството и со граѓаните, во вторник, на 11 ноември, потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска,...

Промоција на проектот „Безомразно“, в среда, во Охрид

В среда, на 5 ноември, со почеток во 12.30 часот, во просториите на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, ќе биде промовиран проектот на...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ