fbpx

Богата програма во чест на свети Климент Охридски

Со презентација на изработки од учениците на ОУ „Св. Климент Охридски“, попладнево во 18 часот почнуваат свеченостите по повод 8 декември - Денот на...

Жељко Јоксимовиќ и Зоран Милески и официјално нови кумови на Водици – 2015 во...

Здружението на граѓани „Богојавление“, денеска и официјално ги избра новите кумови за манифестацијата Водици – 2015, во Охрид. Како што претходно веќе беше неофицијално...

Атрактивна програма на Вевчански карневал – 2015

Познатиот Вевчански васлиличарски карневал, догодина донесува атрактивна програма и првпат досега ќе биде дел од заедничката манифестација „Богојавление – Водосвет“. Градоначалникот на Вевчани, Цветомир Угриноски, вели...

Охрид во аранжманите на најексклузивни светски туристички оператори

Македонската туристичка и летна културна мека, Охрид, се најде во туристичките аранжмани што ги нудат најексклузивни туристички оператори од светот, за 2015 година. Најчесто, тој...

Сакаме работа и плата според образованието

Повеќе од 70 фирми од Битола, Прилеп, Ресен, Демир Хисар и воопшто од преспанско-пелагонскиот регион, денеска се претставија на Саемот за вработување во Битола. Холот на театарот...

СЦ „Билјанини извори“ – цел месец без електрично напојување

Јавното претпријатие за стопанисување со спортските објекти и со паркиралиштата во Охрид - „Билјанини извори“, речиси есен месец е без електрично напојување. ЕВН ја...

Се отвора зоолошка градина во Штип

Штип денеска и официјално ќе добие зоолошка градина, која ќе биде прва во Источна Македонија. Триесет и две домашни и диви животни се сместени во...

УСАИД спроведе работилница за презентација на дигитални сликовници

Американската агенција за меѓународен развој - УСАИД, во соработка со Фондација за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, во основното училиште „Григор Прличев“...

Охрид во декември на плус 15 Целзиусови степени

Денешниот сончев и пријатен ден, со температурa невообичаенa за овој период од годината, нешто пониска од 15 Целзиусови степени, измами многумина охриѓани на пријатна крајезерска...

Потрага по нови архитектонски решенија за двата плоштади во Охрид

Охриѓани ќе ги разубавуваат двата свои плоштади: централниот, Свети Климент Охридски, и малиот плоштад, Крушевска Република, кај многувековното дрво – стариот охридски чинар. За тоа, Општина Охрид,...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ